CHP’li Torun: Bunlarınki ‘gönül’ değil, ‘gönlüme göre’ belediyecilik

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, AK Partili Akçakale Belediyesi’nin AK Parti Milletvekili Ahmet Akay’ın şirketine ihale vermesine tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, AK Partili Akçakale Belediyesi’nin, AK Partili Milletvekili Ahmet Akay’ın şirketine 2,1 milyon TL’lik ihale vermesini, belediye başkanının da olayı doğrulayarak milletvekilinin 100 bin lira kâr ettiğini açıklamasını “çürümüşlük” olarak niteledi. Torun, “Neresinden tutsanız elinizde kalan bu çürümüş düzeni, milletin ahı yıkacak. Artık arşa çıkan usulsüzlükleri ancak sandık temizler” dedi.

‘BELEDİYE BAŞKANI DOĞRULADI’

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Torun, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamasında “Adalet ve Kalkınma Partili Şanlıurfa Akçakale Belediyesi akaryakıt alımı ihalesine çıkıyor. İhaleye sadece ilçe merkezindeki şirketlerin katılması sağlanıyor ve ihaleyi Adalet ve Kalkınma Partisi Şanlıurfa Milletvekili’nin şirketi kazanıyor. Milletvekilinin şirketi belediyeye 2,1 milyon liralık akaryakıt satıyor. Belediye Başkanı da çıkıp olayı doğruluyor, ‘vekilimiz benim kardeşim. Bunun kârı 100 bin TL’ diyor. Bu da yetmiyor haberi yapan gazetecileri suçlayıp, ‘AK Partili Belediye kıyak çekti diye başlık atıyorlar. Böyle bir rezalet olamaz’ diyor” ifadelerini kullandı.

‘ÇÜRÜMÜŞ DÜZENİ MİLLETİN AHI YIKACAK’

“‘Vekilimiz benim kardeşim’ demek ihale verme kriterinin eş, dost, akraba olduğunu kabul etmektir” diyen CHP’li Torun, “Bu ülkenin en büyük sorunu, millet kuru ekmeğe muhtaç hale gelmişken, küçük bir azınlığın sadece iktidar çevresinden olduğu için tek ihalede 100 bin lirayı cebe indirmesinin vicdanlara sığdırılmasıdır. Ödenen para kimsenin şahsi parası değil, milletin parasıdır. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin yerel seçim sloganı ‘gönül belediyeciliği’ olarak belirlenmişti. Ancak bunların yaptığı ‘gönül’ değil ‘gönlüme göre’ belediyeciliktir. Neresinden tutsanız elinizde kalan bu çürümüş düzeni, yoksulluğa mahkûm edilen milletin ahı yıkacak. Artık arşa çıkan usulsüzlükleri ancak sandık temizler” diye konuştu. (DUVAR)