CHP’li Torun: AFAD 2,5 yıldır Kızılay’dan tek bir çadır bile almamış

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, AFAD’ın çadır stoku bulundurması gerektiğini, Kızılay’ın Ankara’nın Etimesgut ilçesindeki tesisinde AFAD için 2,5 yıldır çadır üretmediğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Maraş merkezli depremler sonrasında belediyeler aracılığıyla bölgeye 3 bin 400 araç ve 7 bin 876 personel gönderildiğini söyleyen Torun, “Yüzlerce arama kurtarma personeli, binlerce iş makinası, itfaiye, ambulans ve sağlık araçlarıyla elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz. İnsani yardım malzemelerini taşıyan bin 187 TIR, 3 uçak, 1 gemi ve tren vagonlarını bölgelere gönderdik” dedi.

‘BELEDİYELERİMİZİN EL KONULAN YARDIMLARININ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE İLETİLMESİNDE GEÇ KALINMIŞTIR’

Depremin verdiği zararı dayanışma ile atlatmak için çalıştıklarını söyleyen Torun, “Gelinen aşamada gerçekten üzülerek söylüyorum ki siyasi iktidarın plansızlığı ve liyakatsizliği ülkemize telafisi mümkün olmayan zararlar vermiştir” dedi. Koordinasyon ve yardımların yetersiz kalması durumuna ilişkin konuşan Torun şunları kaydetti:

“Günlerdir susuyoruz, her şeyi içimize atıyoruz. Ama vatandaşımızın halini gördükçe bizim de bunları içimizde tutacak takatimiz kalmamıştır. İlk günden bu yana ‘AFAD’dan başka koordinasyona izin vermeyeceğiz, her şeyi AFAD yapacak’ denilmiştir. Belediyelerimizin ve hayırseverlerin, arama kurtarma çalışmaları ve yardımları sekteye uğratılmıştır. Herkesin bildiği ve gördüğü gibi; AFAD’ın depreme müdahalede ve koordinasyonda yetersiz kaldığı ayan beyan ortaya çıkmıştır. Günlerce enkazlara ulaşılamamış, belediyelerimizin el konulan yardımlarının ihtiyaç sahiplerine iletilmesinde geç kalınmıştır. ’Her şeyi ben yapacağım’ diyerek, hiçbir şeyi tam yapamayan anlayışın faturası, milletimize kesilmiştir.”

‘SOYLU VİCDANINI KAYBETTİ’

İçişleri Bakanı Soylu, dün gece yaptığı açıklamada, “Buradan milletime şikâyet ediyorum, ellerindeki bazı belediyeler... Hatay'a gidebilirsiniz, orada valimizin ve arkadaşlarımızın çektiği sıkıntıları biliyorlar; defnine bile yardımcı olmadılar” ifadelerini kullanmıştı. Torun, Soylu’nun açıklamaları hakkında “Hatay Büyükşehir Belediyemizi hedef alarak partizanlığın fitilini ateşledi. Utanmadan, ‘Belediyemizin definlere bile yardımcı olmadığını’ söyleyecek kadar vicdanını kaybetti.” dedi.

‘YARDIMLARA EL KOYUP, GECİKTİREN DEĞİL MİSİN?’

Torun, İçişleri Bakanı Soylu’ya, “2016’dan bu yana Bakanlık yapıyorsun. 7 yıldır AFAD sana bağlı. Uyduruk bir deprem tatbikatından başka, depreme hazırlık konusunda hangi adımı attın? AFAD içini boşaltan sen değil misin? Tanzanya’ya büyükelçi yaptığınız eski AFAD Başkanı’nı geri çağırmak zorunda kalan sen değil misin? Yaşadığımız bu depremde, günlerce enkazlara ulaşamayan sen değil misin? Yardımlara el koyup, geciktiren değil misin? Tüm itibarı enkaz altında kalan sen değil misin? Şimdi hangi vicdanla, hangi ahlakla Hatay Büyükşehir Belediyemizi hedef alıyorsun?” sorularını yöneltti.

Kızılay’ın Ankara’nın Etimesgut ilçesindeki tesisinde AFAD için 2,5 yıldır çadır üretmediğini söyleyen Torun’un konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

AFAD’IN GEREKLİ ÇADIR STOKUNU ELİNDE BULUNDURMASI GEREKİR: Ülkemiz bir deprem bölgesidir. Dolayısıyla AFAD’ın gereken tedbirleri önceden almış olması gerekir. Zaten AFAD bu amaçla kurulmuştur. Görevlerinden biri de barınma ihtiyacıdır. AFAD’ın, olabilecek her afete karşı gerekli çadır stokunu elinde bulundurması gerekir. Ancak bugün, çadırların yetersiz kaldığı, hala sokakta kalan insanlarımızın varlığıyla ispatlanmıştır. AFAD’ın elinde, büyük bir afete karşı en az 250-300 bin çadır stoğu olması gerektiği bilinmektedir. Ancak 27 Eylül 2019’da AFAD’ın kendi yaptığı açıklamaya göre stoktaki çadır sayısı 100 bin bile değildir.

AFAD OLARAK 2,5 YIL NEDEN KIZILAY’A ÇADIR ÜRETTİRMEDİNİZ: AFAD’ın çadırlarını yıllardır Kızılay üretir. Ancak AFAD yönetimi, 2020 Ağustos ayından 2022 Aralık ayına kadar, yani yaklaşık 2,5 yıl Kızılay’dan bir tek çadır bile almamıştır. Kızılay’ın Ankara Etimesgut’taki tesisi, 2,5 yıl süresince AFAD’a çadır üretmemiştir. Sadece 3 ay önce Kızılay’a 60 bin çadır siparişi verilmiştir. Şimdi sormak lazım. Hazır tesis varken, AFAD olarak, 2,5 yıl neden Kızılay’a çadır ürettirmediniz? Deprem olmasını mı beklediniz? Depreme hazırlıksız yakalandınız. Şimdi çıkmış Kızılay’a günde 500 çadır üretimi yaptırmaya çalışıyorsunuz. Deprem olduktan sonra mı aklınız başınıza geldi?

AFAD YÖNETİMİ VE İKTİDAR BARINMA MAĞDURİYETİNİN SORUMLUSUDUR: AFAD yetkililerine şimdi önemli bir soru daha sormak istiyorum. Kısa bir süre önce çadır ihalesi yaptınız, Kızılay’a değil yandaş bir şirkete verdiniz. Bu şirketten şu ana kadar kaç tane çadır teslim aldınız? Biz bir tane bile teslim almadığınızı biliyoruz. Biz sizin hangi dolapları çevirdiğinizi tek tek biliyoruz. Şu anda yüzbinlerce vatandaşımız deprem bölgesinde çadır bekliyor. AFAD’ın elinde stok yok ve Kızılay’ın üretmesini bekliyor. Bu ihmaller yüzünden, yüzbinlerce vatandaşımız sokaklarda, arabalarda yatıyor. Canımızı emanet ettiğimiz AFAD’ın gerçek yüzü budur. 2,5 yıl Kızılay’ın tesisine üretim yaptırmayan AFAD yönetimi ve iktidar temsilcileri yaşanan barınma mağduriyetinin sorumlusudur.” (DUVAR)