CHP’li Tanal’dan 50+1 iddiası: AK Parti başkanlıktan kurtulmaya çalışıyor

CHP’li Mahmut Tanal, AK Parti’nin yaptırdığı anketlerle mevcut sitemden memnun olunmadığı sonucunu edindiğini ve bu nedenle ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden kurtulmaya çalıştığını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Cumhur İttifakı ortakları AK Parti ve MHP arasında iplerin gerilmesine neden olan yüzde 50+1 tartışmasıyla ilgili iddiada bulundu. Sosyal medya hesabından, “Yüzde 50+1 tartışmasını bir de böyle okuyun” başlığıyla açıklama yapan Tanal, AK Parti’nin yaptırdığı anketlerde kendi seçmeninin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden memnun olmadığı sonucuna ulaştığını söyledi. Tanal, AK Parti’nin mevcut başkanlık sisteminden ve yüzde 50+1 uygulamasından 'kurtulmaya çalıştığını' ifade etti.

‘AKP, ‘CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNDEN MEMNUN MUSUNUZ’ ANKETİ YAPTIRDI’

CHP’li Tanal özellikle Karadeniz Bölgesi’nden gelen anket sonuçlarının AK Parti Genel Merkezi’ni ve ‘Saray’ı şoka uğrattığını iddia etti. CHP’li vekil Mahmut Tanal’ın Twitter’dan yaptığı açıklamalar şu şekilde:

"Ulaştığımız bilgilere göre AK Parti, Cumhurbaşkanlığı sistemine memnuniyete ilişkin araştırma şirketlerine anket yaptırdı. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nden gelen sonuçlar, AK Parti Genel Merkezi’ni ve Saray’ı şoka uğrattı. Diğer parti seçmenlerini geçtim, Ak Parti’nin kendi seçmeninin ekseriyeti dahi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden memnun olmadıklarını dile getirdi.

Anket çalışmalarının halen diğer bazı bölgelerde sürdüğünü öğrendim. Bu yüzden partinin strateji ekibi, yeni bir 'Yanıldık, kandırıldık' senaryosu için kolları sıvadı. Erdoğan’a ‘mağdur’ rolünü oynatıyorlar!

'50+1’İN SADECE MHP’YE YARADIĞININ FARKINA VARDILAR'

Erdoğan, anket sonuçlarına dayanarak '50+1’de yanlış karar verdik' diyor. Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi Cemil Çiçek’in “50 + 1 ciddi problem çıkarıyor. Gelecekte de çıkaracak” şeklindeki sözlerini ve Ak Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar’ın “50+1, Cumhurbaşkanımıza ve sisteme kurulan tuzaktı” çıkışını yabana atmamak lazım. Kendi seçmen kitlesi de karşı olduğu için AK Parti, mevcut başkanlık sisteminden, 50+1 uygulamasından kurtulmaya çalışıyor. Parti’nin üst aklı, 50+1’in sadece MHP Genel Merkezi’ne yaradığının farkına vardı. Çünkü mevcut sistem, AK Parti’yi, MHP Genel Merkezi’ne muhtaç hale getirdi.

'BAHÇELİ KAZANIMLARI GİTMESİN DİYE SERT ÇIKIŞ YAPTI'

Kazanımlarının ortadan kaldırılmasını istemeyen Bahçeli de sert sözlerle tartışmaya dahil olarak, “Cumhurbaşkanlığı sisteminin meşruiyet temelinin yüzde 50+1 olduğunu” söyledi.

Erdoğan ve AK Parti hiç “mağdurum da mağdurum” nakaratını tekrarlamasın! Uyarılarımıza rağmen güle oynaya bataklığa saplandı. Ülkeyi de uçurumun kenarına sürükledi. Güzel ülkemiz, “Tek Adam” sistemi olan başkanlık sisteminin revizyonuyla, onarımıyla değil, güçlendirilmiş parlamenter sistemle uçurumun kenarından kurtulabilir. Güçlendirilmiş parlamenter sistemini hayata geçirmek de Millet İttifakı’na nasip olacak. AK Parti’yi MHP’nin esaretinden kurtarıp evine yollayacağız, ülkemizi de düzlüğe çıkaracağız. AK Parti artık miadı dolmuş bir siyasi harekettir. Siyasette tutunabileceği dayanak, kabul ettirebileceği argüman kalmamıştır.” (DUVAR)