CHP’li Öztrak: Yandaşa giden para, esnafa-çiftçiye gidenden 10 kat fazla

Ocak ayın bütçe gerçekleşmelerini değerlendiren CHP'li Faik Öztrak, “Yandaşlara-baronlara-lobilere giden para, esnafa-çiftçiye giden paranın 10 katı” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, ocak ayı bütçe gerçekleşmelerini sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla değerlendirdi.

Öztrak, açıklamasında şunları belirtti:

FAİZE GİDEN PARA ALTIYA, BÜTÇE AÇIĞI BEŞE KATLANDI: Ocak ayında, önceki yılın aynı ayına göre bütçenin faiz harcamaları yüzde 467 artışla 121 milyar liraya, faiz dışı harcamaları yüzde 116 artışla 647 milyar liraya, bütçe açığı yüzde 367 artışla 151 milyar liraya çıktı. “Bir kuruş vermeden yapıyoruz” dedikleri Kamu Özel İşbirliği Projelerine verilen garantilere ödenen para aynı dönemde ikiye katlanmış; 21 milyar lira olmuş! Bir de bütçeden çıkarılıp Merkez Bankası’nın sırtına yüklenen Kur Korumalı Mevduatın faturası var. O fatura artık bütçede görünmüyor. Ama Banka’nın kar-zarar hesabına bakarak, tek ayda KKM maliyetinin 10 milyar liranın üstünde olduğu görünüyor.

YANDAŞLARA GİDEN PARA, ESNAFA-ÇİFTÇİYE GİDEN PARANIN 10 KATI: Ocak ayında faiz lobilerine, dolar baronlarına, yandaş müteahhitlere ödenen para toplam 150 milyar lirayı aşıyor. Buna karşın aynı ayda; çiftçiye verilen destek 13 milyar lira, esnafa verilen destek 1,5 milyar lira. Milletin bütçesinden faiz ve dolar lobilerine, baronlara, rantiyelere giden para; esnafa-çiftçiye, yani üretime ayrılan paranın 10 katından fazla! Bu tablo bir yandan AK Parti Hükümetinin kimlerden yana olduğunu ortaya koyuyor. Diğer yandan da bu bütçeyle milletin derdine derman olmanın mümkün olmadığını gösteriyor.

HORTUMLARI KESMENİN YOLU HÜKÜMETİ GÖNDERMEK, İLK ADIM YEREL SEÇİMLER: Saray milletten topladığı vergileri bir avuç yandaşa, bir avuç rantiyeye peşkeş çekiyor. Cumhur İttifakı’nın bir belediye başkanının itiraf ettiği gibi: “AK Parti siyaseti, herhangi bir yerde rant varsa onu peşkeş çekmekle başlar. Bunu o kadar gizli saklı yaparlar ki normal AK Partili olan vatandaşlar onu görmez.” Bu hortumları kesmenin yolu bu Hükümeti göndermektir. Bunun için atılacak ilk adım, yerel seçimlerde Hükümeti hezimete uğratmaktır. Ne diyor Shakespeare? Soyulurken hiçbir şey yapmıyor, sadece kederlenip oturuyorsan, aslında kendi kendini soyuyorsun demektir.