CHP’li Özel: Cübbeli amiralin dosyası Yüksek Askerî Şûra’dan önce sonuçlandırılmalı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, tarikat evinde cübbeli fotoğrafları ortaya çıkan tuğamiral hakkında başlatılan soruşturmanın Yüksek Askerî Şûra öncesi tamamlanması çağrısında bulundu.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, tarikat evinde cüppe ve takkeli fotoğrafları ortaya çıkan Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı hakkında Millî Savunma Bakanlığı’nın başlattığı soruşturmanın aylardır sonuçlandırılmadığını belirterek açıklama yaptı.

Yüksek Disiplin Kurulu’nun tuğamiral hakkında, Yüksek Askerî Şûra öncesi mutlaka karar vermesi gerektiğini belirten Özel yaptığı açıklamada, “Yüksek Disiplin Kurulu, Yüksek Askerî Şûra öncesi karar vermez ve bu kişi o Şûra’da görev süresini tamamladığı için emekliye ayrılırsa Türk Silahlı Kuvvetleri üniformasının üzerine cübbe giyen bir personelin bu davranışı cezasız kalmış olacaktır. Bu şahıs hakkında YAŞ öncesi karar verilmemesi demek, Erdoğan ve Akar’ın 15 Temmuz öncesinde olduğu gibi 15 Temmuz sonrasında da istikametlerini ve menzillerini değiştirmediği, orduyu içeriden çürüten tarikat ve cemaat yapılanmalarına göz yummayı sürdürdükleri anlamına gelecektir” ifadelerini kullandı.

‘CEZASIZ KALMASINI EN ÇOK FETÖ SEVİNECEK’

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yaptığı yazılı açıklamada, 25 Mart günü bir tarikat evinde TSK üniformasının üzerine cübbe giydiği görüntüleri kamuoyuna yansıyan Tuğamiral Mehmet Sarı hakkındaki süreci endişeyle takip ettiklerini belirterek, “Konunun aleniyet kazanmasının üzerinden 4 ay geçmiş olmasına karşın, Yüksek Disiplin Kurulu henüz bir adım atmamıştır. Yaklaşan Yüksek Askerî Şûra öncesi, Yüksek Disiplin Kurulu’nun bu dosyayı bir an önce karara bağlaması ve Sarı hakkında işlem yapılması gerektiği çağrısında bulunuyoruz” dedi. Özel'in açıklamaların satırbaşları şöyle:

GÖREVDEN ALMA İŞLEMİ YETERSİZ: Yüksek Askeri Şura’nın başlamasından birkaç gün önce Millî Savunma Bakanlığı’nda görevli Binbaşı Pınar Kara, basını bilgilendirme toplantısında adı geçen kişinin görevden alındığını, disiplin kurulu işlemlerinin sürdüğünü ifade etmiştir. Görevden alma işlemi yetersizdir. Türk Silahlı Kuvvetleri üniforması üzerine cübbe ve sarığını geçiren bu şahsın cezasız kalmasına en çok da tarikatlar, dini yapılanmalar ve FETÖ gibi terör örgütleri sevinecektir.

15 TEMMUZ’A ZEMİN HAZIRLAYANLAR HATALARINI SÜRDÜRÜYOR: Birkaç gün içinde yapılacak Yüksek Askeri Şura’ya katılacak olan Tayyip Erdoğan ve Hulusi Akar, şu an cezaevinde bulunan ve 15 Temmuz günü Türkiye Büyük Millet Meclisi başta olmak üzere kamu kurumlarına ve vatandaşlarımızın üzerine bomba yağdıran veya bomba yağdırma emri veren FETÖ’cülerin terfi ve atamalarında imzası bulunan kişilerden sadece ikisidir. Bu şahıs hakkında YAŞ öncesi işlem yapılmaması, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üzerindeki siyasi baskıyı doğrulayacağı gibi, Erdoğan ve Akar’ın 15 Temmuz öncesinde olduğu gibi 15 Temmuz sonrasında da istikametlerini ve menzillerini değiştirmediği, orduyu içeriden çürüten tarikat ve cemaat yapılanmalarına göz yummayı sürdürdükleri anlamına gelecektir. Aldıkları terfi/atama kararlarıyla FETÖ’yü Türk Silahlı Kuvvetleri içinde güçlendirerek 15 Temmuz’a zemin hazırlayanlar maalesef aynı hatalarını sürdürmektedir.

BU ŞAHSIN AKIBETİ TURNUSOL NİTELİĞİNDE: FETÖ’nün ordumuza kumpas kurduğu yıllarda, yargılamaları dahi beklemeden bu kumpasa alet olarak ülkenin yurtsever subayları, general ve amiralleri hakkında alelacele işlem tesis eden askeri ve sivil bürokrasinin bu olayda sessiz kalması, kamuoyunda büyük bir tepki doğurmaktadır. Bu nedenle Türk Silahlı Kuvvetleri üniformasını giymeyi hak etmeyen bu şahsın akıbeti başta Tayyip Erdoğan ve Hulusi Akar olmak üzere yürütme organı için turnusol niteliğindedir.