CHP'li Muharrem Erkek: Helalleşme ayrı, hesaplaşma ayrı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, parti lideri Kılıçdaroğlu'nun 'helalleşme' videosuna açıklama getirdi. Erkek, "Hesap sorma, hesaplaşma konusu elbet ayrı herkes sorgulanacak" dedi.

Muharrem Erkek
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'helalleşme yolcuğuna çıkma' kararı sonrası CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek'ten açıklama geldi. 'Helalleşme' açıklamasına gelen tepkileri değerlendiren Erkek, “Helalleşme ayrı, hesaplaşma ayrı" dedi.

Gazeteci Fikret Bila'ya konuşan CHP'li Erkek, helalleşme yolculuğunun bir barış çağrısı olduğunu belirtti. Erkek, "Toplumun her kesimi acılar yaşadı. Her kesimin yaraları var. Başkalarının acılarını hissetmezsek onları anlayamayız. Türkiye’nin barışa, birlikteliğe ihtiyacı var. İktidar 20 yıldır bu toplumu kutuplaştırıyor. İnanç farkından etnik aidiyet fakından kutuplaştırıyor. Ötekileştiriyor. Düşmanlaştırıyor. Farklılıklar üzerinden toplumu bölüyor. Halk artık bundan bıktı. Biz ise kucaklaşmayı, barışı sağlamayı, 83 milyon bir arada yaşamayı hedefliyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu’nun sık sık vurguladığı gibi biz CHP olarak farklılıkları zenginliğimiz olarak görüyoruz ve barış içinde bir arada yaşamak istiyoruz. Bunun için geçmişi deşmek, yaraları kanatmak değil gelecek için toplumsal barışı kurmak istiyoruz. Bu ülkede her kesim acılar yaşadı, yaralandı. Aleviler, Kürtler, Romanlar, emekçiler, yoksullar hemen her kesimin acısı, yarası var. Biz bu gerçeklerle yüzleşmek, bizim de hatamız varsa onu kabullenmek ve barışı sağlamak istiyoruz. Toplumsal kesimlerle helalleşmek bu anlamdadır. Yoksa iktidarla, Saray’la helalleşmek diye bir konu yok" diye konuştu.

 

'İŞLENEN SUÇLAR KİMSENİN YANINA KÂR KALMAYACAK'

Erkek, iktidar değişikliğinde hukuk dışı, suç oluşturan tüm işlemlerin sorgulanacağını, sorumlularından hesap sorulacağını vurgulayarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Hesap sorma, hesaplaşma konusu elbet ayrı. Usulsüzlük, yolsuzluk yapan ihaleye fesat karıştıran, kamu kayaklarını kullanırken kamu zararı yaratan herkes elbette sorgulanacak, hesap sorulacak. Meclis’te araştırma komisyonları kuracağız. Sayıştay raporlarının hepsi Meclis’e gelecek. Denetim organları görevini yapacaklar. Kamu zararları elbette tahsil edilecek. Konusu suç olan eylem ve işlemler yargıya taşınacak. Bürokraside sadece aldığı emri uygulayanlar sorumlu olacak da o emri veren bakan da cumhurbaşkanı da sorumlu olmayacak mı? Elbette olacak. Yapılan yolsuzluklar, usulsüzlükler, hukuk dışı işlemler, işlenen suçlar kimsenin yanına kâr kalmayacak" diye belirtti.

NE OLMUŞTU?

Kılıçdaroğlu, cumartesi günü sosyal medya hesabından "Ben ömrümde, ülkemizde nefreti ve sevgiyi gördüm. Artık sevgi kazansın istiyorum. Ülkemizin iyileşmeye, helalleşmeye ihtiyacı var. Helalleşmek geçmişi değiştirmez ama geleceğimizi kurtarır. Geçmişte partimizin de hataları oldu; helalleşme yolculuğuna çıkma kararı aldım..." diyerek bir video paylaşmıştı.

Farklı çevrelerden tepkilerin geldiği açıklama, iktidarla nasıl bir helalleşme yapılacağı konusunda gündem olmuştu. 'hesaplaşma' çağrıları da yapılmıştı. (HABER MERKEZİ)