CHP'li Kuşoğlu: Mimar Sinan'da 446 eser kayıp

Mimar Sinan Güvel Sanatlar Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesi'nde 42'si çalıntı olmak üzere toplam 446 eserin kayıp olduğunu belirten CHP'li Bülent Kuşoğlu, sadece iki güvenlik görevlisiyli ilgili soruşturma açıldığını söyledi. Kuşoğlu, "Bu kadar büyük hırsızlık iki güvenlikçinin işi olamaz" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Sayıştay'ın, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) için hazırlayarak TBMM'ye sunduğu rapora değindi.

Sayıştay raporuna göre, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesinde 12 bin 378 sanat eserinin yer aldığını ancak bunlardan 4 bin 24'ünün ayırt edici özellikleriyle envantere alınmadığını belirten Kuşoğlu, 404'ünün de fiilen müzede bulunmadığını, 42 sanat eserinin kayıp, sahte veya çalıntı olduğunun tespit edildiğini söyledi.

'4 BİN ESER İÇİN DE AYNI ŞEY OLABİLİR'

Kuşoğlu, şu anda 42'si çalıntı, toplamda 446 eserin kayıp olduğunu, 4 bin 24 eser için de aynı durumun olabileceğini dile getirdi.

Raporun 2018'de hazırlandığına dikkat çeken Kuşoğlu, sadece 2 güvenlik görevlisiyle ilgili işlem yapıldığını söyledi ve "Bu kadar büyük yolsuzluğun, hırsızlığın iki güvenlik görevlisi tarafından yapılması mümkün değil" dedi. (HABER MERKEZİ)