CHP'li Kaya: YÖK kaldırıldı da haberimiz mi olmadı?

CHP'li Yıldırım Kaya, YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın görev süresinin 20 Temmuz'da dolduğunu, ancak atama yapılmadığını belirterek "Erdoğan YÖK'ü kaldırdı da bizim mi haberimiz olmadı?" diye sordu.

YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın görev süresi 20 Temmuz'da doldu.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın görev süresinin 20 Temmuz'da dolduğunu, ancak atama yapılmadığını dile getirdi. 

Kaya, Twitter hesabından şunları paylaştı:

''#YÖK Başkanı @yekta_sarac'ın görev süresi 20 Temmuz'da dolmuştu. Ancak yeni YÖK başkanı hala belli değil.

Yoksa, Erdoğan 20 yıl sonra verdiği sözü hatırlayıp YÖK'ü kaldırdı da bizim mi haberimiz olmadı (!)  Ya da YÖK başkanına gerek yok, fiili olarak ben yürütürüm mü diyor?''


20 Temmuz 2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Yükseköğretim Kurulu Üyeliğine ve Başkanlığına 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 6'ncı maddesinin b/1 bendi ve (c) fıkrası uyarınca, Prof. Dr. Saraç'ı yeniden seçtiği" belirtilmişti.  

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun Yükseköğretim Kurulu başlıklı 6. maddesinin c/2 fıkrasında "Cumhurbaşkanı, Kurul üyeleri arasından dört yıl süreyle bir Başkan seçer" hükmü yer alıyor. (HABER MERKEZİ)