CHP'li ilçe başkanı Erdoğan'a hakaretten gözaltına alındı

CHP’nin Mersin Mezitli İlçe Başkanı Ahmet Serkan Tuncer, Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamasıyla aracı durdurularak gözaltına alındı. İfadesi alındıktan sonra bırakılan Tuncer "Beni yıldıramazlar" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP’nin Mersin Mezitli İlçe Başkanı Ahmet Serkan Tuncer, sosyal medya paylaşmlarında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle trafikte durdurulup gözaltına alındı. Adnan Menderes Bulvarı'nda gözaltına alınan Tuncer polis otosuyla sağlık kontrolü için hastaneye götürülürken aracı caddede kaldı. Sağlık kontrolünün ardından Mersin Adliyesi'ne getirilen Tuncer burada savcılığa ifade verdi.

Ahmet Serkan Tuncer ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Tuncer' in gözaltına alındığını duyan çok sayıda partili adliyeye gelirken aralarında CHP İl Disiplin Kurulu Başkanı Av. Semra Kabasakal ile eski Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz 'ın da olduğu avukatlar ifade sırasında Tuncer'in yanında hazır bulundu.

Tuncer' in gözaltına alınmasına gerekçe gösterilen sosyal medya paylaşımının, CHP Genel Merkezi'nin hazırladığı bir video olduğu iddia edildi. Videoda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in İkizdere'de saldırıya uğramasını gülerek anlattığı, 'gelin kız' ifadesini kullandığı konuşması yer alıyor.

 Savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılan Ahmet Serkan Tuncer, Mersin milletvekilleri Alpay Antmen ve Cengiz Gökçel ile birlikte adliye önünde basın açıklaması yaptı. 

Tuncer, ilçe binasındaki bayramlaşma törenine gitmek için aracıyla seyir halinde olduğu sırada, herhangi bir rutin çevirme yokken 4 polis tarafından durdurulduğunu söyledi. 

Hakkında arama kararı olduğu gerekçesiyle aracından indirilip gözaltına alındığını ifade eden Tuncer, "Karakolda, genel merkezimizin hazırladığı bir videoyu paylaştığım ve altına nezaket yazdığım için hakkımda soruşturma açıldığını öğrendim. Bana yapılmış herhangi bir tebligat yok. Muhtarlığa giden tebligat yok. Bir polis memuru arasa ifadeye gelin dese gitmez miyim? Sanki bir suç örgütü üyesiymişim gibi yol ortasında, onca insan içinde gözaltına alınmam beni rencide etti. Bizi bunlarla yıldıramazlar" dedi. 

 CHP'YE KARŞI BİR TUTUM
CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen de, Tuncer'in tutuklama gerektirmeyen bir suçla ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınmasının da gözaltı şeklinin de hukuksuz olduğunu belirterek  "Bu sadece ilçe başkanımıza değil CHP'ye karşı bir tutum" dedi. 

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Tuncer'in gözaltına alınmasına sosyal medya hesabından "Zulmünüz batsın. İlçe başkanımızın yanındayız!" diyerek tepki gösterdi.

2020'DE 9 BİN 773 KİŞİ YARGILANDI

Birgün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirilerde bulunan binlerce kişi ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ ve ‘hükümeti aşağılama’ suçlamasıyla ilgili yargılandı. Sadece 2020’de  9 bin 773 kişi yargı önüne çıkarıldı. Bu kişilerden 84’ü 12-15, 206’sı da 15-18 yaş grubunda olmak üzere 290’ı çocuklardan oluştu. (HABER MERKEZİ)