CHP’li Gürer: Patates sonunda hayvan yemi oldu!

Büyükşehirlerdeki marketlerde 3 liradan satılan patates, üretim merkezi olan Niğde’de maliyetinin çok altına bile alıcı bulmadığı için üreticiler tarafından hayvan yemi olarak kullanılmaya başlandı. 

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ürününü hayvan yemi olarak kullanmaya başlayan üreticileri ziyaret etti. Gürer, “TMO ve tarım kredi kooperatifleri, depolarda kalan patatesleri alarak hem hayvan yemi olmaktan kurtarsın hem de fakir fukaranın tüketeceği gıda maddesi haline dönüştürsün” dedi.

 ‘1-2 AY DAHA KALIRSA HAYVAN YEMİ OLARAK DA KULLANILAMAZ’

Depolarda çürümeye terkedilen patatesi hayvan yemi olarak kullanan üreticiler, 1 liraya mal ettikleri patatesi tüccara 60 kuruşa bile satamadıklarını belirterek, “Satamadığımız patatesi artık hayvan yemi olarak kullanıyoruz. Bu ürün 1-2 ay daha depoda kalırsa çürür ve o zaman hayvan yemi olarak da kullanılamaz” ifadelerini kullandı.

‘YEM ZAMLANDI, ÜRETİCİ SATAMADIĞI PATATESİ HAYVAN YEMİ YAPTI’

Niğde’deki depolarda 500 bin tona yakın patatesin artık çürümeye yüz tuttuğunu söyleyen Gürer, “Üretici, hayvan yemine gelen zamları da göz özünde bulundurarak, patatesi hayvan yemi olarak kullanmaya başladı. Bu durum üretici açısından üzüntü vericidir” diye konuştu. 

Büyükşehirlerdeki marketlerde 3 liradan satılan patatesin, Niğde’de tüccara 60 kuruşa bile satılamadığına değinen Gürer, “İktidar patates üreticisinin sorunlarına kulak tıkıyor. Bu olumsuz tabloyu aylar önce öngörüp yetkilileri uyardık. En azından maliyetini karşılayacak bir fiyatla bu ürün TMO ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla alınıp, yine uygun fiyatlarda tüketiciye sunulabilir. Halen bir şans daha varken, iktidarın bu çağrımızı dikkate alıp, patatesin hayvan yemi olarak kullanılmasını önleyip, fakir fukaranın tüketebileceği bir gıda maddesi haline getirmesi gerekir. 1-2 ay daha bu ürün depoda kalırsa, çürür ve hayvana yem olarak bile verilmez” diye konuştu. (DUVAR)