CHP'li Gürer: Organik mercimeği ihraç edip içeriği belli olmayan mercimek ithal ediyoruz

CHP'li Ömer Fethi Gürer, Ticaret Bakanlığının, yeşil mercimek ithalatında 30 Haziran'a kadar gümrük vergisinin sıfırlanması kararının, ürün fiyatını düşürmeyeceği için faydasının olmayacağını söyledi.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon Üyesi  Ömer Fethi Gürer, Ticaret Bakanlığının yeşil mercimekte, gümrük vergisinin sınırlandırılmasına yönelik kararını eleştirdi. 

Ticaret Bakanlığının söz konusu uygulamayı ‘Yerli üretimin korunması da göz önünde bulundurularak çiftçilerin üretim motivasyonuna zarar vermeyecek şekilde, hasat dönemi de dikkate alınarak belirlenmiştir’ ifadesiyle kamuoyuna duyurduğunu aktaran CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Mercimeğin anavatanı olan Türkiye’de üretilen mercimekler, dünyanın en kaliteli mercimekleriydi. Buna rağmen uygulanan yanlış tarım politikaları, mercimek üretiminde ülkemizi sorunla hale getirdi” dedi. 

'ÜRETTİĞİMİZ KADAR İTHAL EDİYORUZ'

Mercimek üretimine ilişkin verilerin de paylayan CHP Milletvekili Gürer, “Kırmızı mercimek üretimi 1990 yılında 630 bin ton iken, 2013 yılında 395 bin tona geriledi. 2023 yılında 424 bin ton oldu. Mercimek ithalatı ise geçen yıl üretim kadar gerçekleşti. Yeşil mercimek üretimi ise 1990 yılında 216 bin ton iken, 2023 yılında 22 bin ton, 2022 yılında 45 bin ton ve 2023 yılında 50 bin ton olarak yetiştirildi. İthalat miktarı da yine geçen yıla göre üretim miktarı kadar oldu” hatırlatmasında bulundu.

'KANADA, TOHUMUNU BİZDEN ALDIĞI MERCİMEĞİ DÜNYAYA PAZARLIYOR'

Mercimeğin tohumunu Türkiye’den alan Kanada’nın, bugün dünyaya mercimek satıyor olmasının düşündürücü ve acı bir gerçek olduğunu belirten Gürer, “Rusya Türkiye için gıda üretim merkezi haline geldi. Son dönemlerde Türkiye, Rusya’dan mercimek ithal etmeye başladı” dedi. 

Bakanlığın hasat döneminde mercimekle ilgili gümrük vergisinin kaldırılacağını söylüyor olmasını, “Bakan, ya hiç tarımı bilmiyorlar ya da yaşananları izlemiyorlar” sözleriyle yorumlayan CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Üretici, mercimekle ilgili gümrük vergisi kaldırıldıktan sonra, o tarlaya tohumu ekmek için hangi keyifle gidecek? Mercimek 2 yıldır, üreticiden 16-19 lira arasında değişen fiyatla alınıyor. Şu an marketlerde kalitesine göre 45 ila 100 lira arasında satılıyor” dedi. 

'ORGANİK MERCİMEĞİ İHRAÇ EDİP, İÇERİĞİNDE NE OLDUĞU BELLİ OLMAYAN MERCİMEĞİ İTHAL EDİYORUZ'

Türkiye'de mercimeğin organik düzeyde yakın üretildiği için kalitesinin daha yüksek olduğuna işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Biz ürettiğimiz organik mercimeğin bir kısmını da yurtdışına ihraç ediyoruz. Dışarıdan da içeriğinde ne olduğunu bilmediğimiz mercimeği ithal ediyoruz. Dışarıdan ithal ettiğimiz mercimekle ülkemizde üretilen organik mercimek arasındaki fark, net bir şekilde görülebiliyor. Yeşil mercimek Orta Anadolu’da, kırmızı mercimek ise Doğu Anadolu’da  yetişiyor” diye konuştu. 

'İTHAL ÜRÜN, ÜRETİMİN DARALMASINA NEDEN OLDU'

Üretim alanlarının daralmasının en önemli nedeninin bu ürünlerle ilgili uygulanan yanlış tarım politikalar olduğunu ifade eden  Ömer Fethi Gürer, “Neredeyse ürettiğimiz kadar dışarıdan mercimek ithal eder duruma gelmemizi önleminin yolu, ekim alanlarını geliştirip, çiftçinin ürününü maliyetine göre değerlendirip destek vermektir. Çiftçiden ürün çıktığı zaman fiyat artıyor, sonra ithal ürün getiriliyor. Sanayici koruyan, ithalatçıyı destekleyen bir politika izleniyor. İthalat rakamlarının yüksek olması gıda için bir fayda sağlamıyor” diye konuştu. 

'ÇİFTÇİ SAYISI AZALIYOR'

Çiftçilerin üretimden uzaklaştığına dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Tarım Bakanlığına verdiği soru önergesine gelen yanıtta, 2022 yılında Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçi sayısı 2.177.880 kişi olarak açıklandı. 167.547 çiftçi sözleşmeli bitkisel üretim yapmış. Ziraat Odasına kayıtlı 5 milyon çiftçi varken ÇKS kaydı yapanların sayısı 2 milyon 177 bine kadar düşmüş. Çiftçi bir yıl ürettiğinden para kazanamazsa farklı ürün arayışına giriyor. Yine kazanamazsa üretimden uzaklaşıyor. Çiftçi 2 yıldır neredeyse aynı fiyatla mercimek  ürünü tüccara verebildiği için üretimden uzaklaştı. Bu konuda sıkıntı artabilir” değerlendirmesinde bulundu.

'ÇİFTÇİNİN İHTİYACI OLAN GÜBRELERİN FİYATLARI ARTIYOR'

Girdi maliyetlerindeki artış devam etiğini belirten Gürer, “Tarım Kredi Kooperatifleri bile gübre fiyatlarını piyasa değerlerinin üzerinde satmaya başladı. Hangi gübreye çiftçinin ihtiyacı var ise o gübrenin fiyatı artıyor. TÜİK de çiftçinin ihtiyacı olmayan gübreyi dikkate aldığı için ortalamayı düşük gösteriyor. Üre gübreye ihtiyaç varken üre gübrenin fiyatı yükseliyor, dap gübreye ihtiyaç varken dap gübrenin fiyatı yükseliyor. Böylede gübre fiyatlarındaki artışın bir kısmı TÜİK eliyle düşük gösteriliyor. Oysa çiftçinin ihtiyacı olan gübrenin fiyatı önemli, çiftçinin bu dönem ihtiyacı olan gübrenin fiyatı son günlerde yine artmaya başladı. Üst gübre atılacak. Üst gübre için genel olarak üre gübre kullanılıyor. O nedenle üre gübrenin fiyatlarındaki artış devam ediyor” şeklinde konuştu.

 

'TÜRKİYE’Yİ İTHAL ÜRÜN CENNETİ HALİNE GETİRDİLER'

Gümrük vergisinin sıfırlanması nedeniyle üreticinin, ürün para etmeyecek kaygısıyla üretimden uzaklaştığını anlatan Gürer, “Gümrük vergisinin kaldırılması bu sorunun çözmez. Üretici ekimden uzaklaşır. Mercimekte olduğu gibi diğer ürünlerde de böyle sorunlar yaşanabilir. Ürün daha tarlaya ekildiği anda, çiftçi bu ürüne harcadığı gideri girdi maiyetini alabileceğini düşünerek üretimin içinde kalması sürdürülmelidir. Bu bakış açısı doğru değildir. 

Tarımdaki sorunların başlıca nedeni liyakatli, bu işi bilen planlamayı oluşturacak, sorunları önceden fark eden bir anlaşın ne yazık ki uzunda süredir yönetimde olmayışın rolü vardır. Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı üzerinden gelen ithal ürünlerle gıda pazarının oluşumunu seyretmektedir. Müdahale etmelidir. Kesinlikle ithalat sınırlandırılıp yerli üretim artırılmalıdır” diye konuştu.