CHP'li Dinçer: Bu bütçe depremzedeleri çadırda yaşatanların bütçesi

Bütçe görüşmelerinde konuşan CHP Ankara Milletvekili Semra Dinçer, "Bu bütçe, depremin üzerinden 10 ay geçmesine rağmen depremzedeleri hala çadırlarda ve konteynerlerde yaşatanların bütçesidir" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Ankara Milletvekili Semra Dinçer, 2024 Yılı Bütçe Kanun Teklifi üzerine konuştu. AK Parti iktidarının 21 yıllık özetini yapan Dinçer, “Bu bütçe karnı aç çocukların değil, AK çocukların bütçesidir. Asgari ücretli günlük 380 lirayla yaşamaya mahkum edilmişken, Saray’da 33 milyon lira harcayarak itibardan tasarruf etmeyen Recep Tayyip Erdoğan’ın bütçesidir” dedi.

2024 yılının bütçesinin 21 yıllık AK Parti iktidarının diğer bütçeleriyle benzer nitelikte olduğunun altını çizen Dinçer, şunları söyledi:

'FAİZ YÜKSELMEZ' DİYİP FAİZ YÜKSELTENLERİN BÜTÇESİ: Bu bütçe emeklinin, işçinin, memurun, çiftçinin, gençlerin, kadınların, engelli bireylerin bütçesi değildir. Vatandaşa porsiyonları küçültme önerisi yapıp 50 bin dolarlık çanta takanların bütçesidir. Faiz lobilerinin önünde el pençe divan duranların, üç kuruş dolar için Arap çöllerinde bedevi gibi dolaşanların bütçesidir. Nisan ayında; 'Bu kardeşiniz iktidarda olduğu sürece faiz yükselemez' diyerek ülke ekonomisini allak bullak edip, 8 ay içerisinde faizi yükseltenlerin bütçesidir.

DEPREMZEDELERİ ÇADIRLARDA YAŞATANLARIN BÜTÇESİ: Okullarda uyuşturucu kullanımı ve akran zorbalığının arttığı bir ortamda psikolojik danışman ve rehber öğretmen atamak yerine, manevi danışman atayarak çocuklarımızı tarikatların kucağına atanların bütçesidir. Bu bütçe, depremin üzerinden 10 ay geçmesine rağmen depremzedeleri hala çadırlarda ve konteynerlerde yaşatanların bütçesidir. Vatandaş başını sokacak ev bulamazken; ülkenin tüm sermayesini betona gömüp milletin parasını yandaş müteahhitlere aktaranların bütçesidir.

13 UÇAĞI OLANLARIN BÜTÇESİ: Maden işçileri yerin yedi kat dibinde emekleri, alın teriyle çalışıp hayatlarını kaybederken, maden alanlarında gerekli önlemleri almayıp, yüzlerce işçinin ölümüne sebep olarak servetine servet katanların bütçesidir. Bu bütçe, rüşvet olarak milyonluk saat alanların, ayakkabı kutularında para saklayanların, kara para aklayanların bütçesidir. Bu bütçe; gecekondularda yaşayıp bu vatan için şehit olanların bütçesi değil; vatan millet edebiyatı yapan ama çocuklarını çürük raporlarıyla askerden kaçıranların bütçesidir. Milyonlarca emekli 7 bin 500 lira maaşla yaşamaya çalışırken, 13 tane uçağı olanların bütçesidir.

İSRAİL’E TİCARET YAPMAYA DEVAM EDENLERİN BÜTÇESİ: Filistin halkına destek vermek için bu ülkenin çocukları Mavi Marmara gemisinde öldürülürken, kendi çocukları İsrail’e gemicikleriyle ticaret yapmaya devam edenlerin bütçesidir. Binlerce öğretmen atama beklerken, laik eğitimi baltalayıp STK adı altında çocuklarımızı gerici tarikat ve cemaatlere teslim etmek için protokol yapanların bütçesidir.

GENÇLERE KURTLANMIŞ YEMEĞİ REVA GÖRENLERİN BÜTÇESİ: Derme çatma bir gecekonduda çocuklarını saç kurutma makinasıyla ısınsınlar diye bir odaya koyan ve diğer odada intihar eden anneler varken, Saray’ın bahçesine ektiği hurma ağaçları üşümesin diye yurt dışından ısıtma tertibatı getirenlerin bütçesidir. Bu ülkenin gençleri, KYK yurtlarında kurtlanmış yemek yerken, bakımı yapılmayan asansörlerde hayatlarını kaybederken, kendi çocuklarına lüks ve şatafatlı hayatlar yaşatanların bütçesidir. Yeni değil bu hikaye. Bu oyun 21 yıllık eski bir oyun.