CHP'li belediyeler yangınlara 213 araç, 669 personelle müdahale etti

CHP'li Seyit Torun, CHP’li belediyelerin yangınlara 213 araç ve 669 personelle müdahale ettiğini açıkladı. Torun, belediyelerin “THK uçaklarını biz onaralım” çağrısına yanıt verilmediğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, farklı illerde yaşanan orman yangınlarına CHP’li belediyelerin sağladığı desteği açıkladı. CHP’li belediyelerin Antalya ve Muğla’daki orman yangınlarına 213 araç ve 669 personelle müdahale ettiğini belirten Torun, “İktidar temsilcilerinin, yangınla mücadele sırasında belediyelerimizi dışlayan tutumunu asla kabul etmiyoruz. Yangın yerinde partizanlık yapmak, koordinasyonsuzluk yaratmak Türkiye’ye ihanettir” dedi.

PAKDEMİRLİ’Yİ İSTİFAYA ÇAĞIRDI

CHP’li belediyelerin itfaiye, iş makinası, arazöz, ambulansın aralarında bulunduğu 213 araç ve 669 personelle Antalya ve Muğla’da yaşanan orman yangınlarına destek sağladığını belirten Torun yaptığı yazılı açıklamada, “Bunun yanında, acil ihtiyaçlar kapsamında; yangınla mücadele ekipmanları, temizlik malzemeleri, içme suyu, hayvan yemi/maması, seyyar tuvalet, beyaz eşya ve gıda desteklerine kadar pek çok kalemde yardımlar devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, “''Benim gördüğüm orman yerlerindeki sorumluluk belediyelerdedir'' açıklamasını eleştiren Torun, “Belediye başkanlarımız ve personelimiz, gece gündüz, canla başla mücadele ederken, asli görevi ‘orman yangınlarının çıkmasını ve yayılmasını önlemek’ olan atanmış bir bakanın, sorumluluktan kaçmak için belediyelerimizi suçlamasını bir kez daha kınıyoruz. Ülkemiz adına bir utanç vesikası olan ve milletimizin tahammül seviyesini aşan bu bakanı, bir kez daha istifaya davet ediyoruz” dedi.

‘CHP’Lİ BELEDİYELERİN THK ÇAĞRISINA YANIT YOK’

İktidar temsilcilerinin yangınla mücadele sırasında CHP’li belediyeleri dışlayan tutumunu kabul etmediklerini ifade eden Torun, 11 büyükşehir belediyesinin Türk Hava Kurumu’nun elindeki yangın söndürme uçaklarının bakım ve işletme giderlerini karşılamaya hazır olduklarını açıklamalarına rağmen olumlu yanıt alamadıklarını belirterek şunları kaydetti:

ÜLKEYE İHANETTİR: Belediye başkanlarımızı kriz toplantılarına çağırmamak, görüşlerini dikkate almamak, telefonlarına yanıt vermemek ve hatta vatandaşa yardım dağıtmalarını dahi çeşitli bahanelerle engellemeye çalışmak ülkemize ihanettir. Hem belediyelerimizi dışlayıp, hem de sıkışınca sorumluluğu belediyelerimize atmaya çalışmak ise ayıplanacak bir zihniyettir.

DERT ÇÖZÜM MÜ PARTİZANLIK MI?: Ayrıca, iktidar mensubu bazı siyasetçilerin, siyasi menfaatleri uğruna yangın söndürme faaliyetlerini yönlendirmeye çalıştıklarını duyuyoruz. Yangın meydana gelen bazı ilçelerdeki sorumluluğun da kendi partilerinin belediye başkanlarına verilerek, bu alanda da diğer belediye başkanlarının görmezden gelindiğini bilgisini alıyoruz. Yangın yerinde partizanlık yapmak, siyasi hırsları önceleyerek çözülebilecek sorunları çözümsüz bırakmak ve koordinasyonsuzluk yaratmak Türkiye’ye ihanettir. Bu sorunlu anlayışın devam etmesi halinde, asıl derdin çözüm üretmek değil, partizanlık yapmak olduğu bir kez daha anlaşılacaktır.

THK ÇAĞRIMIZA YANIT GELMEDİ: 11 büyükşehir belediyemizin, bir Cumhuriyet kurumu olan Türk Hava Kurumu’nun elindeki yangın söndürme uçaklarının bakım ve işletme giderlerini karşılamaya hazır olduğu açıklanmıştır. Siyaset üstü bu çağrımıza iktidar sahiplerinden hala bir yanıt gelmediğini de milletimizin bilgisine sunuyoruz. (DUVAR)