CHP’li Bekaroğlu’ndan Bakan Kurum’a: Su depolarının denetimi yapılıyor mu?

CHP’li Mehmet Bekaroğlu, içme suyundan kaynaklanan zehirlenmelerde yaşanan artışı Meclis gündemine taşıdı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA- CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, geçen ay Bolu il merkezine bağlı Yuva Köyü’nde içme suyundan zehirlenen 141 kişinin hastaneye kaldırılması, onlarca hastanın yoğun bakımda tedavi altına alınması ve bir kişinin hayatını kaybetmesi sonrası konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum’un cevaplandırması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren Bekaroğlu, su depolarının denetiminin yapılıp yapılmadığını sordu.

‘UYGUN OLMADIĞI TESPİT EDİLEN DEPOLAR UYGUN HALE GETİRİLDİ Mİ?’

Rize gibi dağınık yerleşim yerlerinde çok sayıda evin içme suyu ihtiyacının karşılandığı müstakil su depolarının denetlenmediği, iletim hatlarında kullanılan malzemelerin standart dışı olduğu için halk sağlığını tehdit ettiği yönündeki iddiaları hatırlatan Bekaroğlu, Bakan Kurum’a şu soruları yöneltti:

🔸Türkiye’de müstakil su depolarının sayısı kaçtır? Bunlara ait iletim hatlarının uzunluğu ne kadardır? Bu konuda devletin elinde herhangi bir envanter çalışması var mıdır? 
🔸Bu depoların uygunluk denetimi yapılmakta mıdır? Yapılıyorsa hangi kurum bu denetimleri ne sıklıkta yapmaktadır? Bu denetimlerden hangi kamu kurumları sorumludur? Belediyelerin, Sağlık Bakanlığı'nın ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nün bu konuda bir sorumluluğu var mıdır? 
🔸Denetimler sonucu uygun olmadığı tespit edilen depo ve iletim hatları uygun hale getirilmekte midir? Son 5 yıl içinde uygun olmayan kaç adet su deposu uygun hale getirilmiş, ne kadar uzunlukta iletim hattı iyileştirilmiştir? 
🔸Rize il genelinde müstakil su deposu sayısı kaçtır, bunlara ait iletim hatlarının toplam uzunluğu ne kadardır? 
🔸 Rize il merkezi ile ilçelerdeki köy ve mahallelerde kullanılmakta olan müstakil su depoları ile bunlara ait iletim hatlarının denetimi yapılmakta mıdır? Evlerde sulardan alınan numuneler incelenmekte midir? 
🔸 Müstakil su depolarının denetlenmesi ile ilgili mevzuatta eksiklik olduğunu ve bunun giderilmesi gerektiğini düşünüyor musunuz? (DUVAR)