CHP'li Başarır Sedat Peker'e koruma polisinin belgesini paylaştı

CHP milletvekili Ali Mahir Başarır, suç örgütü lideri Sedat Peker’e koruma polisi verildiğine dair belgeyi açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’e 2015 yılında verilen koruma polislerine ilişkin belgeleri açıkladı.

AK Parti iktidarında şiddet gören kadınların değil mafya liderlerinin korunduğunu söyleyen CHP’li Başarır, “Mafya lideri Sedat Peker 9 Ekim 2015 tarihinde Rize’de ‘teröre lanet’ mitingi yapıyor. Burada, ‘oluk oluk kan akıtacağız’ diyor ama bu şahıs, aynı yıl devlet tarafından korunuyor. İş adamı kılıfı altında, Türkiye’de mafyalığın halk gözündeki en bilinen yüzlerinden birisine koruma veriliyor. Diğer tarafta ise tehdit almasına rağmen koruma verilmeyen binlerce insan var. Fakat, ‘oluk oluk kan akacak’ diyen şahıs ise koruma altında” dedi.

'KORUMA TAHSİS EDERKEN SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ DEĞİL MİYDİ?'

Organize suç örgütü lideri Peker, “Oluk oluk kan akacak” ifadeleriyle “Barış Bildirisi” imzacısı akademisyenleri tehdit etmişti.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in, “Elinde belge bulunan mahkemeye gitsin” sözlerini de hatırlatan CHP’li Başarır, şöyle devam etti:

“Bu şahsa, iktidar tarafından 6 sene önce koruma verilmiş. Bu şahıs, 6 sene önce mafya lideri, suç örgütü lideri değildi de AKP iktidarı ile arası bozulunca mı suç örgütü lideri oldu? Siz bu illegal odaklara koruma tahsis etmişsiniz. Ömer Çelik, ‘mahkemeye başvursun’ diyor ama Süleyman Soylu attığı tweet ile yargıya etki edebildiğini açıkça ifade etmiş. Karşımızda, neresinden tutarsak tutalım elimizde kalan bir olay var. Bu yüzden TBMM’de bu konuyla alakalı bir araştırma komisyonu kurulmalıdır.”

'YÜZSÜZLÜKTE ÇIĞIR AÇIYORLAR'

Eşinden, sevgilisinden şiddet gören kadınlara koruma sağlayamayan iktidarın Peker’in güvenliği için koruma görevlendirmekten çekinmediğini belirten Başarır açıklamasında, “AKP iktidarı, yalan söylemeye devam ediyor. Dün emrine koruma polisi görevlendiren İçişleri Bakanı, bugün ise organize suç örgütü lideri diyor. CHP olarak bizim görüşümüz ise en başından beri nettir; bu şahıs organize suç örgütü lideridir” ifadelerine yer verdi.

İstifa çağrısı yapan Başarır, “İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’nün yayımladığı yazıya göre; bu şahsa, İstanbul Valiliği tarafından 2015 yılında koruma polisi verilmiş ve yine bu şahsın söylemlerine göre, Süleyman Soylu zamanında da bu uygulama devam etmiş. Fakat, burada bu mafya liderine koruma polisi verildiği ortaya çıkmışken utanıp istifa edeceklerine konuyu muhalefete getirip yüzsüzlük ve arsızlıkta çığır açıyorlar” dedi. (DUVAR)