CHP’li Bakan: Orduyu Hulusi Akar’a göre dizayn ettiniz

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yapısına ilişkin eleştiride bulunarak, “Orduyu Hulusi Akar’a göre dizayn ettiniz. Türk ordusunun harimi-i ismetini, kozmik odasını FETÖ’ye teslim ettiniz” ifadelerine yer verdi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA- Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’nin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri sürüyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Murat Bakan, Meclis’te yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yapısına ilişkin değerlendirme yaptı ve “Orduyu Hulusi Akar’a göre dizayn ettiniz” dedi.

'BİR KANUNDA UFACIK BİR ELEŞTİRİ DİKKATE ALINMAZ MI?'

Kanunun komisyon görüşmelerine dair eleştirilerini sıralayan CHP’li Bakan,

“Kaliteli yasama, ‘Ben mutlak iktidarım, seçimle geldim. İstediğim yasayı istediğim gibi çıkarırım’ demek değil. Mutlak iktidar diye de bir şey yok. Muhalefeti dinleyeceksiniz, sivil toplum örgütlerini dinleyeceksiniz, yasa yaparken buna göre yasa yapacaksınız ve bu ihtisas komisyonundan başlayacak. Millî Savunma Komisyonu’nda ne oldu? Muhalefet milletvekillerinin verdiği önergeler, söylediği eleştiriler zerre kadar dikkate alınmadı. Orada bir sivil toplum örgütü var; kanunla kurulmuş olan TEMAD. TEMAD Başkanı’na, söylediğimiz hâlde, söz verilmedi. Ben bunca yıldır milletvekiliyim, bu kadar komisyona katıldım, ilk defa böyle bir komisyona şahit oldum. Bu ayıp üç bakanlık yapmış komisyon başkanının ayıbıdır. Bir virgül değişmez mi bir kanunda? En ufak bir eleştiri dikkate alınmaz mı? Yani illa her şeyi soracağınız sarayın onayını almak zorunda mısınız? Sizin kendi iktidarınız yok mu?” diye sordu.

'TÜRK ORDUSUNUN KOZMİK ODASINI FETÖ’YE TESLİM ETTİNİZ'

Genelkurmay Başkanlığı’nın işlevsizleştirildiğini işaret ederek, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin beyni Genelkurmay Başkanlığı’nı, komuta merkezini, bitirdiniz” diyen Murat Bakan şöyle devam etti:

“Genelkurmay Başkanı’nı basın sözcüsüne dönüştürdünüz. Orduyu Hulusi Akar’a göre dizayn ettiniz. Genelkurmay’ın tabiri caizse kapısına kilit vurup, atanmış Millî Savunma Bakanı’na bağladınız. Türk ordusunun harimi-i ismetini, kozmik odasını FETÖ’ye teslim ettiniz. Askerî cerrahide uzmanlaşmış asker hastanelerini kapattınız ya da Sağlık Bakanlığı’na bağladınız. Cephede ateşli yaralanmalarla ilgili uzman personeli devlet hastanelerinde pansuman yapar noktaya getirdiniz. İhtisas gerektiren askerî yargıyı Adalet Bakanlığı’na bağladınız. Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nı İçişleri Bakanlığı’na bağladınız. Askerî liseleri, harp okullarını kapattınız” dedi.

‘FETÖ’NÜN ELİNİ ÖPTÜM’ DİYEN SERDAR ATASOY’U GENERAL YAPTINIZ”

CHP’li Bakan, Jandarma Genel Komutanlığı Personel Daire Başkanı Ali Demir, Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu, Kurmay Albay Aziz Yılmaz, Albay Nurettin Alkan ve Albay Güven Şağban’ın 15 Temmuz darbe girişimi gecesi verdiği mücadeleyi anlatarak, şu ifadelere yer verdi:

“Jandarma Genel Komutanlığını FETÖ’ye teslim etmeyen vatansever subaylarımızı emekli ettiniz, ‘Teğmenlik rütbemi FETÖ taktı, FETÖ’nün elini öptüm’ diyen Serdar Atasoy’u general yaptınız. Bu komutanlar, omuzlarına taktıkları rütbeyi onlara bir tarikat şeyhinin değil, Türk milletinin verdiğini bilen ve o sorumlulukla taşıyan komutanlar. Ne oldu bu komutanlara biliyor musunuz? Albay Güven Şağban 2017 YAŞ’ta, Albay Aziz Yılmaz 2018 YAŞ’ta emekli edildi. Kırk beş dakika süren 2020 YAŞ’ta başka kim emekli edildi biliyor musunuz? Ömer Halisdemir’e telefon ederek 'Özel Kuvvetleri FETÖ’cülere teslim etmeyeceksin' diyen Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı emekli edildi. Şunu bilmenizi isterim: ne yaparsanız yapın, bu ordu tarikatların, cemaatlerin ordusu olmayacak. Bu ordu milletin ordusudur, bu ordu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ordusudur.”