CHP'li Aygun: Yetim aylığında çifte standart uygulanıyor

Yetim aylığı konusunda farklı uygulamaların bulunmasına tepki gösteren CHP'li İlhami Özcan Aygun, "Devlet, tüm yetimlere eşit davranmak zorunda. Bu durum acilen düzeltilmeli” dedi.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, yetim aylığı bağlanması konusunda SSK; Bağ Kur ve Emekli Sandığı iştirakçilerine yönelik farklı uygulamalara tepki göstererek TBMM Başkanlığı’na yasa değişikliği teklifi verdi.

Aygun, “Üç kurum; SGK çatısı altında birleşse de farklı uygulamalar görülüyor. Yetim aylığı konusunda tam bir çiftçe standart yaşanıyor. Devlet, tüm yetimlere eşit davranmak zorunda. Bu durum acilen düzeltilmeli” dedi.

Aygun, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı sigortalılarının vefatı ile birlikte kız çocuklarına ölüm aylığı bağlanması için aranan koşulların eşitlenmesi gerektiğini söyledi. Mevcut uygulamada, vefat eden Bağ-Kur ve SSK sigortalısının kız çocuğuna ölüm aylığı bağlanabilmesi için “evli olmaması, evli olmakla birlikte sonradan boşanmış ya da dul kalmış olması ve herhangi bir sigortalılık statüsüne tabi olarak çalışmaması veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir ve aylık olmuyor alması” gerektiğini söyledi.

Emekli Sandığı iştirakçisinin vefat ettikten sonra kız çocuğuna aylık bağlanması için ise aynı koşullar aranmadığını kaydeden Aygun, yaşanan eşitsizliği şöyle özetledi:

“SSK veya Bağ-Kur sigortalısı vefat ettiğinde, yetim kalan bekâr kızı sigortalı olarak çalışıyorsa ölüm aylığı alamamaktadır. Emekli Sandığı mensubunun kızı ise çalışsa dahi ölüm aylığı alıyorsa bu eşitsizliğin giderilmesi gerekmektedir. Yasa teklifi verdim. Verdiğim teklif ile Anayasa'nın 10 uncu maddesinde güvence altına alınan eşitlik ilkesi çerçevesinde kız çocuklarının yetim aylığından yararlanma koşullarının eşitlenmesini ve uygulamadaki farklılığın kaldırılmasını amaçlıyorum. AK Parti iktidarını teklifime destek vermeye ya da kendilerini bu konuda düzenleme yapmaya çağırıyorum.”