CHP'li Arı: Tarımsal sulamaya gelen zam çiftçimizi nefes alamaz hale getirecek

CHP'li Cavit Arı, Çayboğazı Barajı sulama ücretlerinin dekar başına 475 TL olarak belirlenmesiyle ilgili, "Suya fahiş bir zam yapılması çiftçimizi adeta nefes alamaz hale getirecek" dedi.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, Batı Antalya Sulama Birliğince yönetilen ve Elmalı Ovası’na su temin eden Çayboğazı Barajı sulama ücretlerinin dekar başına 475 TL olarak belirlenmesine tepki gösterdi. Arı, “Batı Antalya Sulama Birliğince yönetilen, Elmalı Ovası’na su temin eden Çayboğazı barajı sulama ücretleri 2023 yılında önce dekarda 216 TL, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 110 TL olarak belirlenmişti.

Ancak bu yıl 2024 için temin edilen suyun dekar başına 475 TL olarak açıklanması tarımsal üretime ve çiftçimize büyük zarar verecektir. Tarla ve bahçelerin sulama fiyatlarına aşırı zam yapılması çiftçilerin maliyetlerini önemli ölçüde artıracaktır. Çiftçimiz zaten zor durumdadır. İlaç, gübre, mazot, tohum bu kadar pahalıyken birde suya gelen zam çiftçimizi zora sokmaktadır” dedi.

'ÇİFTÇİ TARLASINI NASIL SULASIN?'

Arı, “Bu yıl barajlardaki su miktarı çok düşük seviyededir ve çiftçimizin su ihtiyacını karşılamaktan çok uzaktır. Elmalı üreticisi bahçesinde yeterli ürün alması için 5 defa sulama alması gerekmektedir. Bu aşamada bahçelere 2 defa su verilmesi söz konusudur. Düşük seviyedeki sulama ile çiftçimiz ne meyvesini alabilir nede kaliteli bir üretim yapılabilir. Zaten yüksek girdi maliyetleri altında ezilen çiftçimiz adeta can çekişirken, bir de bunun üzerine temin edilen suya fahiş bir zam yapılması çiftçimizi adeta nefes alamaz hale getirecektir. Derhal iktidar bu zamlardan vazgeçmeli, çiftçimize ödemede kolaylıklar sağlayarak devlet desteği artırılmalıdır” dedi.

Cavit Arı, “Yüksek mazot, gübre, ilaç fiyatları altında ezilen çiftçilerimiz her şeye rağmen borçla üretmeye devam ediyor. Üretimin desteklenmesi gerekirken, zam kararı, özellikle yaz aylarında sulama ihtiyacının artmasıyla birlikte çiftçilerin maliyetlerini önemli ölçüde artıracaktır. Çiftçilerimiz zaten artan girdi maliyetleriyle mücadele ederken, sulama fiyatlarına yapılan bu zam, üretim maliyetlerini daha da yükseltecektir iktidarın bu yaklaşımı çiftçilerin tarlalardan, bahçelerden uzaklaştıracak ve çiftçimizi topraktan koparacaktır. Bu anlaşılır bir durum değildir” dedi.

Etiketler cavit arı chp