CHP’li Altay'dan Erdoğan’a 128 bin TL'lik tazminat davası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine yönelik sarf ettiği “Be ahlaksız, be edepsiz” sözleri nedeniyle CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 128 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR – Katıldığı bir televizyon programında Adnan Menderes ile ilgili değerlendirmede bulunmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepki gösterdiği CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, kendisine yönelik kullanılan ifadeler nedeniyle tazminat davası açtı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen haftaki parti grup toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulunurken CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’a yönelik “Be ahlaksız, be edepsiz” ifadelerini kullanmıştı. Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kullanmadığı sözler üzerinden kendisini kamuoyu önünde hedef göstererek açıklama yapmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. “Şimdiye kadar Türk milletine hep doğruları söyledik.  Anlıyorum ki doğruları duymak birilerini rahatsız ediyor. Öylesine rahatsız olmuş ki, katıldığım televizyon programındaki konuşmamı çarpıtıyor. Açıkça beni hedef göstererek ağır hakaretlerini birkaç defa tekrarlıyor” diye konuşan Altay, kimsenin seçilmiş bir milletvekiline hakaret etme hakkı bulunmadığını vurguladı.

ALTAY: BENİM BÖYLE BİR İFADEM YOK

Avukatları tarafından hukuki hazırlıkların tamamlandığına dikkat çeken Altay, “Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde, 128 bin TL’lik manevi tazminat davası açtık.  Erdoğan, ‘…benim akıbetimin de Menderes'in akıbeti olabileceğini ümit ettiğini söylüyor’ dedi. Benim böyle bir sözüm, böyle bir ifadem yok. TV kayıtlarını izleyen herkes bunu açıkça görecektir. Mahkemenin de göreceğine inanıyorum. Hiç kullanılmayan bir ifade ile ilgili olarak, Erdoğan, ‘ahlaksız, edepsiz’ diyor” dedi.

NE OLMUŞTU?

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay KRT'de katıldığı bir programda, "Benzetme yapmış gibi olmasın, 'Cumhuriyet tarihinin en büyük hatası nedir?' diye bir soru sormuş ol lütfen (moderatöre hitaben). Ben de şöyle cevap vereyim, Menderes'i idam etmektir. En büyük hatadır. Türk demokrasisine vurulmuş en büyük darbedir o. Ama rahmetli Menderes de bir dönem dinci odaklara pek yüz vermişti, taviz vermişti. Ve onlar o kadar ileri gitmişlerdi ki Menderes’ten aldıkları güç ve yüzle… Menderes sonra ne yapmak zorunda kaldı. Atatürk’ü Koruma Kanunu yapmak zorunda kaldı. Umarım Erdoğan da, 'sonu benzemesin' Menderes’e… Onu biz sandıkla tıpış tıpış göndereceğiz” demişti. (HABER MERKEZİ)