CHP'li Akın: Demiryollarına da yolcu garantisi mi verilecek?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın otoyol, köprü ve havalimanlarına döviz üzerinden yolcu garantisi verilen sistemin demiryolları için de gündemde olduğunu iddia etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Yatırım programından çıkarılan İstanbul-Ankara Sürat Demiryolu’na kamu özel iş birliği modeliyle yolcu garantisi mi verilecek?” diye sordu.

İktidarın kamu özel iş birliği kapsamında ihalesini gerçekleştirdiği pek çok projeye verilen garantilerin kamu bütçesinde adeta kara deliğe dönüştüğünü ve köprülerden, otoyollara, havalimanlarından şehir hastanelerine verilen bütün garantilerin vatandaşın verdiği vergilerden ödendiğini dile getiren CHP'li Akın, yazılı açıklamasıyla şu iddiaları gündeme getirdi:

DEMİRYOLLARINDA DA KÖİ MODELİ: Yıllar boyunca döviz üzerinden verilen garantiler, kurdaki artışla her gün daha da büyürken; bugüne kadar KÖİ’ler kapsamında verilen garantilerin toplam tutarının 140 milyar doların üzerinde olduğu hesaplanıyor. Tüm bu gerçekler ortadayken; iktidarın otoyollar ve havalimanlarının ardından demiryollarında da ilk kez yolcu garantili bir KÖİ modelini hayata geçirmeye hazırlandığını duyuyoruz.

2021 YILINDA YATIRIM PROGRAMINDAN ÇIKARILMIŞTI: Öz kaynak kullanılarak yapılması planlanırken 2021 yılı yatırım programında çıkarılan Ankara-İstanbul Sürat Demiryolu için kamu özel iş birliği modeliyle bir süreç gündemde. İktidarın yanlış ekonomi politikalarıyla Türkiye büyük bir buhran yaşıyor. Türkiye’de öz kaynak kalmayınca yurt dışından kredi getirmek için girişimlerde bulunuyor. Ancak yurt dışındaki kreditörler yalnızca garantili projelere destek veriyor.

GARANTİLER TL'YE ÇEVRİLMELİ: Bize ulaşan bilgilere göre yatırım programından da çıkarılan Ankara-İstanbul Sürat Demiryolu’na ilişkin yolcu garantili bir model için ciddi bir hazırlık yapılıyor. Kamu bütçesinden yalnızca 2020 yılında İstanbul Havalimanı’na yapılan garanti ödemesi 230 milyon Euro oldu. Havalimanlarında bile ulaşılamayan yolcu sayısına demiryollarında nasıl ulaşılacak? Demiryollarına garanti vermek yalnızca kamu zararına neden olacaktır. Demiryollarına yolcu garantisi demek vatandaşın cebinden alıp yandaşa vermektir. Yolcu garantili projeler bütçeye kara deliktir. Döviz üzerinden verilen garantilerin derhal Türk lirasına çevrilmesi gerekmektedir. (ANKA)