CHP'den teklif: Depremde kaybettiğimiz öğrencilerin isimleri okullarda yaşasın

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İzmir depreminde vefat eden öğrencilerin isimlerinin yaşatılabilmesi amacıyla okullara verilmesini öngören kanun teklifi hazırladı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Başkanlığı’na Milli Eğitim Temel Kanunu’nda değişiklik öngören kanun teklifi sundu. Teklif, son olarak 115 can kaybının yaşandığı İzmir depremi olmak üzere doğal afetlerde yitirilen öğrenci ve öğretmenlerin isimlerinin eğitim kurumlarına verilebilmesinin önünü açıyor.

İSİMLERİNİN YAŞATILMASI AMAÇLANIYOR

Teklifin gerekçesinde, şunlar kaydedildi:
“30 Ekim Cuma günü saat 14.51’de merkez üssü Sisam açıkları olan ve İzmir’in Seferihisar ve Bayraklı ilçeleri başta olmak üzere civar kentleri etkileyen 6,9 büyüklüğündeki depremde 115 vatandaşımız yaşamını yitirmiş, 1034 vatandaşımız ise yaralanmıştır. Hazırlanan bu kanun teklifi ile İzmir depreminde ve yaşanacak başka doğal afetlerde yaşamlarını yitiren öğrencilerimizin isimlerini yaşatabilmek hedeflenmiştir. Teklif ile doğal afetlerde yaşamlarını yitiren öğrenci ve öğretmenlerimizin eğitimlerini sürdürdükleri okullar öncelikli olmak üzere eğitim kurumlarına isimlerinin verilebilmesi amaçlanmıştır. Deprem, sel, çığ, heyelan, fırtına, hortum gibi doğal afetlerde yaşamlarını yitiren öğrenci ve öğretmenlerimizin isimlerinin yaşatılması, ihmaller nedeniyle yaşamlarını yitiren vatandaşlarımıza ve geride bıraktıkları yakınlarına kamu idaresinin bir görevi olarak değerlendirilmektedir. Bu kanun teklifi, bugüne kadar yönetmelikle düzenlenen eğitim kurumlarına ad verilmesine ilişkin hükümleri bir üst norm olan kanuna taşımaktadır.”

KURUMLARA AD VERME İŞLEMİNE DÜZENLEME

Teklif, ayrıca son olarak Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızdan Albay Reşat Çiğiltepe’nin isminin bir okuldan silinmesiyle gündeme gelen hayırseverlerin isimlerinin okullara verilmesi hükümlerine de düzenleme getiriyor. Teklif, hayırseverlerin yeni yapılacak bina ve tesislere isimlerini vermelerini, mevcut bina ve tesislere yapılan bağışlar nedeniyle okulların adının değiştirilememesini öngörüyor. (DUVAR)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR