CHP'den Akşener yanıtı: Adaylıkla ilgili sözlerine imzamızı atarız

CHP'li Özel, İYİ Parti lideri Akşener'in 'aday' tarifini değerlendirdi: Akşener’in adaylıkla ve Altılı Masa'yla ilgili sözlerinin altına biz de Genel Başkanımız da imzasını atar...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in "Kemal Bey adaylığını söyleyebilir, hakkıdır, orada sorun yok. Kemal Bey 'Altılı Masa Cumhurbaşkanı adayını tespit edecek' diyerek kendini bağladı. Masanın noter olma görevi yok" sözleri siyasetin gündemini belirledi.

Akşener'e, DEVA Partisi de "Kılıçdaroğlu'nun adaylığı kesin değil" açıklamasıyla destek verirken, tartışmaya CHP'den yanıt geldi. 

Onedio.com'dan Abdullah Demir'in sorularını yanıtlayan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Türkiye Cumhuriyeti’nin 13’üncü Cumhurbaşkanı Altılı Masanın gösterdiği aday olacaktır. Bu konuda Altılı Masa bileşenleri arasında hiçbir açı farkı yoktur" dedi. Özel'in açıklamaları özetle şöyle: 

ELBETTE KAZANACAK Bİ RADAYIMIZ OLACAK: "Şu ana kadar yapılan görüşmelerde adaylık konusu gündeme gelmemiştir. Gündeme gelmeyen bir konuda netleşme beklemek doğru değil. Meral Akşener’in adaylıkla ve Altılı Masayla ilgili söylediği tüm sözlerin altına bizler de Genel Başkanımız da imzasını atar. Elbette kazanacak bir adayımız olacak. Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 yıllık iktidarında dışlanan tüm kesimlerin desteğini alacak, bu ülkenin yurttaşlarını yeniden ekonomik açıdan rahatlatacak, insan hak ve özgürlüklerini genişletecek bir çağdaş demokrasinin inşası Cumhuriyet Halk Partisi’nin de içinde olduğu Altılı Masa bileşenlerinin iktidarında gerçekleşecektir. Tüm benliğimizle buna inanıyoruz, bunun için çalışıyoruz.

TEMENNİ DÜZEYİNDE: (Akşener'in İmamoğlu ve Yavaş hatırlatması) Farklı geleneklerden gelen altı siyasi partinin ortak çatı adayı çıkaracak olması başlı başına çok önemlidir. Adayı belirleyecek olan altılı masadır. Genel Başkanımız sürekli bu masanın önemini artırmakta ve hatırlatmakta ve adayın altılı masa bileşenlerince belirleneceğinin altını çizmektedir. Adayı, altı genel başkanın müzakereleri belirleyecektir. Her siyasi parti temsilcisinin kendi genel başkanını cumhurbaşkanı olarak görmek istemesi son derece normaldir. Çünkü bir siyasi partinin iktidar olabilmesi için genel genel başkanının yürütmenin başında olması gerekir. Ben de Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili olarak elbette, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu cumhurbaşkanı adayı olarak görmek ve daha sonra halk oyuyla cumhurbaşkanı seçilmesi için çaba harcamak istiyorum. Ancak, cumhurbaşkanı adayı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 13’üncü Genel Başkanı, altı sayın genel başkanın iradesiyle belirlenecektir. Masanın gündemine aday konusunun ne zaman geleceği konusunda en doğru zamanlama altı genel başkan tarafından belirlenecektir. Masanın gündemine bu konu gelene kadar yapılan tüm açıklamaların temenni düzeyinde olduğunu söylememiz gerekir. Bu sürecin sonunda en doğru karar verilecek, en doğru aday bulunacaktır. Bu ülkenin tüm demokratlarının oy vermekten imtina etmeyeceği, gönül rahatlığıyla oy verebileceği bir cumhurbaşkanı adayımız olacağı noktasında kimsenin kuşkusu olmasın.

ORTAK YOL HARİTASI: Bu süreçte yorumların, spekülasyonların önemi yoktur. Altılı masa, cumhurbaşkanlığı seçiminde ortak aday belirleneceği yönünde son toplantısında irade beyanında bulunmuştur. Bundan sonraki toplantı 2 Ekim günü yapılacaktır. 2 Ekim günü yapılacak toplantının ardından çıkacak metne kadar bir spekülasyon yapmanın gereği yoktur. Aday belirlemek, adayın kim olacağı elbette önemlidir. Ancak, çok daha önemli olan, farklı geleneklerden gelen bu siyasi partilerin ortak bir hedefte (parlamenter sisteme geçiş) buluşmuş olması ve bu hedefe ulaşmak için ortak bir yol haritasının üzerinde çalışıyor olmalarıdır. Halen çok sayıda komisyon ve alt komisyon belli başlı konularda ortak bir çerçeve oluşturulması için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu ortak yol haritasının varlığını çok önemsiyoruz. Altılı masanın ortak mutabakatıyla belirlenecek adayın seçimi kazanacağına inanıyoruz. Bunun için de en doğru zamanlama belirlenecektir, kimse şüphe duymasın." (HABER MERKEZİ)