CHP'de 'olağanüstü' MYK toplantısı: Kaftancıoğlu görevinin başında

CHP'de Yargıtay'ın İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki kararları onamasının ardından ‘olağanüstü’ MYK toplantısı yapıldı. Parti Sözcüsü Faik Öztrak "Kaftancıoğlu görevinin başında" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki Yargıtay kararının ardından dün akşam saatlerinde CHP MYK’yı, CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda olağanüstü toplantıya çağırdı.

Olağanüstü MYK toplantısı, Kılıçdaroğlu’nun gelmesiyle saat 08.46’da başladı.

'MİLLET ONLARA İKTİDAR OLMA YASAĞI KOYACAK'

CHP İstanbul İl binasına gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu bina önünde açıklama yaptı. İmamoğlu kendisi hakkında siyasi yasak kararı verilmesini bekleyip beklemediğine ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

“Yargının bağımsız olmadığı bir ülkede ne yazık ki hukuka dair kararları iktidarı elinde tutan bir avuç insanın karar verdiği ortada. Bugün yaşadığımız olay bir avuç insanın ne zaman kim için bunu isteyeceği tahmin etmemiz mümkün değil. Bir avuç insanın karar verici olarak verdiği hukuksuz kararın en hedefinde duran yer İstanbul’dur. Biz CHP ve İstanbul olarak her zaman hukuktan eşitlikten yana olan mücadelenin neferleri olduk. İstanbul kaybedildiği için bunlar oldu. Değerli yol arkadaşlarımızdan biri olan Canan Kaftancıoğlu bu hukuksuz karara maruz kalmıştır yarın başkaları da maruz kalabilir. Dünü tahmin etmemek mümkün değil. O bir avuç insan siyasi yasaklı hal ile ilgili yürüttüğü bu sürecin milletin vicdanına karşılık bulmadı. Canan Kaftancıoğlu gibi birçok insanın maruz kaldığı bu uygulama sürecinde koymaya çalıştığı siyaset yasağı bir avuç insanın bilmesini isterim milletimiz onlara iktidar olma yasağı koyacak. Mücadelemizden bir milim sapmadık sapmayacağız. Bugün hapiste duran yol arkadaşım Tayfun Kahraman gibi hakkında 18 yıl hapis kararı verilen ve hapis yatan arkadaşlarımızın özgür kalması için mücadele edeceğiz. Canan Kaftancıoğlu ilkeler doğrultusunda siyasi mücadele veren bir yol arkadaşımızdır. 21 Mayıs’ta Bursa mitingini İstanbul’da yapma kararı aldık. Yapılacak miting en üstün mücadele biçimi olacaktır”

Sabah 8.46’da başlayan CHP MYK olağanüstü toplantısı bitti. Toplantı 1 saat 15 dakika sürdü. Toplantı sonrasında Kılıçdaroğlu açıklama yapmadan ayrıldı.

‘HUKUK BİTTİ, DESPOTLUK AZDI’

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, MYK toplantısına dair yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bugün Soma katliamın 8’inci yıl dönümü. Soma katliamında ölenleri rahmetle anıyoruz. Bu dava biz hukuk devletini tesis ettikten sonra yeniden görülecektir. Adaletin katledildiği bir dönemden geçiyoruz. Hukuk bitti despotluk azdı. Ağzımızın tadı kalmadı. Umutlarımızı yok etti. Memleket açık hava hapishanesine dönüştü. Despot korkaktır ama bir o kadar da arsızdır. Despot sözde hakimleri olmadan göstermelik davalarını yapamaz. Kaftancıoğlu hakkında verilen karar hukuk dili ile değil sarayın kirli dili ile yazılmıştır. Muhalefeti engellemeyi amaçlıyor, milletin gerçek gündemini kararttı.

'CANAN KAFTANCIOĞLU GÖREVİNİN BAŞINDADIR'

Bu haksızlığa karşı bize destek olan 6’lı masa, siyasi parti ve genel başkanlarına ve tüm siyasi partilerine demokratik kitle örgütlerine barolara teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu dayanışma tarihe altın harflerle geçecektir. Artık gün sesi kalma günü değildir. Saraydakiler koltuklarında kalkmamak için kavgayı seçmişlerdir. Biz saraydakileri kalkmamak için her yolu deneyeceğini biliyoruz. Biz hak hukuk ve adalet için verilecek hiçbir kavgadan korkmayız. Bir Hint Atasözü, ‘biri koltuğunda kalkmıyorsa, altını pisletmiştir’ der. Adaletin ayarıyla oynadığınız kantar gün gelir sizi de tartar. Biz milletimizin hakkını hukukunu savunmayı asla bırakmayacağız. Canan Kaftancıoğlu görevinin başındadır. Parti çalışmalarına devam etmektedir. 

Bursa’da yapılacak mitingi, İstanbul Maltepe’de yapacağız. Ne yaparlarsa yapsınlar milletimizin tertemiz oylarıyla bize vermiş olduğu İstanbul’u alamazlar. Ne yaparlarsa yapsınlar önümüzdeki seçimde Türkiye'yi almamızın önüne geçemeyecekler.”