CHP’de diğer partilerden 76 aday gösterildi, hedef en az 200 milletvekili

DEVA, SAADET, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti, CHP listelerinden yarışacak. DEVA Partisi’nin 11, Gelecek Partisi’nin 11, Saadet Partisi’nin 8 adayı listelerde seçilebilir sırada yer aldı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA – Seçim sürecinin en kritik aşamalarından biri olan milletvekili aday listeleri belirlendi. Cumhur İttifakı’nı oluşturan AK Parti, MHP, BBP ve Yeniden Refah Partisi’nin ayrı listelerle gireceği seçimde Millet İttifakı ise iş birliği yoluna gitti.

CHP ve İYİ Parti 11 ilde iş birliği yaparken DEVA Partisi, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti “ortak liste” kararı alarak adaylarını CHP listesinden gösterdi.

CHP LİSTELERİNDEN 5 PARTİYE 76 KONTENJAN

Partilerden yapılan açıklamaya göre CHP listesinde Sadullah Ergin, İdris Şahin, Burak Dalgın, Elif Esen, Hasan Karal, Evrim Rızvanoğlu, Medeni Yılmaz, Mustafa Yeneroğlu, Selma Aliye Kavaf, Mehmet Emin Ekmen, Cem Avşar, Doğa Şanlıoğlu’nun yer aldığı 25 DEVA Partili; Nedim Yamalı, Serap Yazıcı Özbudun, Kani Torun, Yeşim Karadağ, Sema Silkin Ün, Selim Temurci, Doğan Demir, Selçuk Özdağ ve Ömer Ünal’ın yer aldığı 19 Gelecek Partili; Birol Aydın, Fatih Aydın, Şerafettin Kılıç, Mustafa Kaya, Bülent Kaya, Mahmut Arıkan, Hasan Bitmez’in de aralarında bulunduğu 24 Saadet Partili, Salih Uzun, Cemal Enginyurt ve Haydar Altıntaş’ın yer aldığı 3 Demokrat Partili siyasetçi aday gösterildi. Bunlara İYİ Partili 5 siyasetçi de eklenince CHP listelerinde diğer 5 partiden toplamda 76 isim yer aldı.

4 PARTİDEN SEÇİLEBİLİR SIRADAN 33 ADAY GÖSTERİLDİ, HEDEF 40

Edinilen bilgiye göre partiler arası seçim iş birliği çalışmasında partilerin yaklaşık oy oranları, iş birliğinin yaratacağı sinerjinin getireceği yeni milletvekili sayısı gibi birçok kriter ele alındı. Bunun sonucunda DEVA Partisi’nin 11, Gelecek Partisi’nin 11, Saadet Partisi’nin 8 adayı listelerde seçilebilir sırada yer aldı. Listelerde bazı adayların da iş birliğinin yaratacağı sinerji, kampanya sürecindeki çalışmalar ile seçilmelerinin sağlanabileceği hesabı yapıldı. Bu hesaba göre DEVA Partisi’nin 3-4, Gelecek Partisi’nin 1-2, Saadet Partisi’nin de 1-2 daha milletvekili kazanmasının önü açıldı.

Parlamentoda en çok sayıda milletvekiline ulaşmak amacıyla yapılan iş birliği çalışmasına bakılırsa DEVA Partisi, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti’nin seçilebilir sırada 30 milletvekili adayı bulunuyor. Demokrat Parti de eklendiğinde bu sayı 33’e çıkıyor. 4 partinin kazanabileceği milletvekili sayısının kampanya sürecinde oylardaki artışla 40’ı bulabileceği kaydediliyor.

'BERABER KAZANACAĞIZ'

CHP listelerinde diğer partilerden gösterilen adaylara itirazlar oldu. Özellikle CHP içinden gelen eleştirileri değerlendiren bir parti kurmayı, “Meclis’te en yüksek milletvekili sayısına ulaşmak için seçim iş birliği yaptık. Ortak Cumhurbaşkanı adayı CHP’den belirlendi. Bu CHP oylarında potansiyel bir artış getirecek. Ayrıca iş birliğinin bir oy getirisi olacak. Tüm bunlar ortaklığın, seçim iş birliğinin kazancı olacak. O nedenle diğer partilere ayrılan milletvekili adayı sıralarını CHP’den 4 partiye milletvekili verildi gibi değerlendirmek doğru değil. Beraber kazanacağız” yorumu yaptı.

CHP’DE EN AZ 200 MİLLETVEKİLİ HESABI

Yapılan simülasyonlara göre ortak cumhurbaşkanı adayı CHP’nin oylarında 5 puana yakın artışa neden oldu. Bu artışın milletvekili sayısını 150-160’a taşıyabileceği kaydediliyor. Ayrıca Cumhur İttifakı seçimlere ayrı listelerle girdiği, bunun karşısında Millet İttifakı ortak liste ile yer aldığı için 12-15 milletvekili kaybedeceği hesabı yapılıyor. İş birliğinin getireceği yaklaşık yüzde 4 oyun CHP’ye 20’den fazla yeni milletvekili kazandıracağı da bir başka hesap. Tüm bunların toplamda CHP’nin milletvekili sayısını en az 200’e ulaştıracağı değerlendiriliyor. Sonuç simülasyonlar doğrultusunda çıkarsa muhalefet İYİ Parti ve HDP’nin de grupları dikkate alındığında Meclis’te çoğunluğu kazanmış olacak.

Etiketler chp milletvekili aday