CHP yönetimi: Tanju Özcan'ın görüşleri kendisini bağlamaktadır

CHP yöneticisi Seyit Torun, "Bolu Belediye Başkanımız Sayın Tanju Özcan’ın yabancılar ile ilgili görüşleri kendisini bağlamaktadır" dedi. Özcan'la ilgili bir disiplin süreci işletilmeyecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, ırkçı açıklamalarıyla tepki toplayan CHP'li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ı eleştiren bir yazılı açıklama yaptı. Ancak edinilen bilgiye göre Tanju Özcan ile ilgili bir disiplin süreci işletilmeyecek.

"Bolu Belediye Başkanımız Sayın Tanju Özcan’ın yabancılar ile ilgili görüşleri kendisini bağlamaktadır" denilen Yazılı açıklama şöyle:

"Cumhuriyet Halk Partisi’nin tutumu, Genel Merkezimiz ile temas kurduğunda kendisine iletilmiştir. Su gibi temel bir yaşam hakkının bırakınız engellenmesi, bu konunun tartışmaya açılması dahi, parti politikalarımız ile taban tabana zıttır. Bolu Belediyesi’nin değerli Meclis Üyelerinin de aksi bir karar almayacağına inanıyoruz.

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde iktidara geldiğimizde, ülkemizin gerçek beka sorunu olan sığınmacı sorununu, kimseyi mağdur etmeden çözecek; Suriyeli misafirlerimizi güven içinde ülkelerine uğurlayacağız.

Ancak bu süre zarfında partimizin kırmızı çizgisi, hangi ırktan ve inançtan olursa olsun, hiçbir insanın ayrımcılığa maruz kalmaması, mağdur edilmemesidir.

Cumhuriyet Halk Partisi, tek bir insanın dahi temel yaşam hakkından mahrum bırakılmasını kabul etmez. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

MYK'DA GÜNDEME ALINACAK

CHP Tüzüğüne göre il belediye başkanlarıyla ilgili disiplin süreci MYK istemi üzerine başlatılıyor. Parti yetkilileri şu an için bir disiplin sürecinin söz konusu olmadığını, ancak gelecek hafta yapılacak MYK toplantısında konunun gündeme alınması durumunda bir değerlendirme yapılabileceğini açıkladı.

Edinilen bilgiye göre Özcan parti yönetimi ile yaptığı görüşmede sözlerini şehirdeki sığınmacıların her geçen gün daha ciddi sorun olmaya başladığını, entegrasyon problemleri bulunduğunu, ekonomik olarak şehre zarar verdiğini, bu durumun artık yönetilemez hale geldiğini söyleyerek savundu. CHP yöneticileri de belediye başkanının sözlerinden bağımsız olarak sorunun asıl kaynağında çözülmesi gerektiğini belirterek Suriye’de barışın sağlanması ve sığınmacıların güvenli bir şekilde dönüşünün sağlanması için çalışılması gerektiğini ifade etti.

NE OLMUŞTU?

CHP'li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, dün belediyedeki toplantıda, ''Yabancı uyruklu kim varsa abonemiz olan, su fiyatlarına, katı atık ücretlerine başta olmak üzere bazı ücretlerde 10 kat zam yapacağız. Gitsinler istiyoruz" demişti. Özcan tepkiler üzerine de bugün "Geri adım atmayacağım fazlasını da yapacağım" dedi. (HABER MERKEZİ)