CHP heyeti ile Barzani görüştü: Sürekli iyi ilişkiler arzuluyoruz

Erbil ve Kerkük'te ziyaretlerde bulunacak olan CHP heyeti, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Mesrur Barzani ile bir araya geldi. Görüşme sonrası IKBY Başbakanlığı'ndan açıklama geldi.

CHP heyeti Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani ile de bir araya geldi.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı başkanlığındaki parti heyeti, Irak'ın Erbil kentine ziyarette bulundu. CHP heyeti, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani görüştü. Heyet daha sonra, eski IKBY Başkanı ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani ile de bir araya geldi. 

Görüşmenin ardından IKBY Başbakanlığı'ndan açıklama yapıldı. Açıklamada, "CHP Başkan Yardımcısı, Partisinin Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun selamlarını IKBY Başbakanı'na iletip, böylesi yüksek bir heyetle ilk defa IKBY'ye gelmekten de memnuniyetlerini dile getirdi" ifadesi yer aldı. Açıklamada, Salıcı'nın, ziyaret amaçlarının Türkiye ve IKBY arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve CHP'nin ortak öneme sahip konulardaki görüşünü ifade etmek olduğunu söylediği aktarıldı.

Barzani'nin, "Türkiye'nin önemli bir komşu ve bölgesel bir ülke olduğunu" belirttiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Barzani, Kürdistan Bölgesi'nin, her zaman zenginliğin bir sembolü olan çok uluslu, farklı etnik ve dinleri içinde barındıran ülke konumundaki Türkiye ile sürekli iyi ilişkiler geliştirmeyi arzuladığını kaydetti."

Salıcı da görüşme sonrası yaptığı paylaşımla, "Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı'nı (OBİT) konuşuyoruz. Komşularımızla diyalog kanallarının açık tutulması için, Ortadoğu’da suların durulması için Cumhuriyet Halk Partisi olarak üzerimize düşen her türlü yapıcı katkıyı sunacağız" dedi. (AA)