CHP: Belediyeler depremzedelere yardımda devre dışı bırakılıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, depremlerin ardından afetzedeler için gerek görülmesi halinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) koordinasyonunda insani yardım kampanyası başlatılabilmesi kararına tepki gösterdi. Torun, söz konusu kararla, belediyelerin afetzedeler için yardım toplama konusunda devre dışı bırakılacağını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Türkiye'de meydana gelebilecek depremlerin ardından zarar gören afetzedeler için gerek görülmesi halinde AFAD koordinasyonunda insani yardım kampanyası başlatılabilecek.
Depremlerin ardından başlatılacak insani yardım kampanyalarının AFAD’ın yetkisine verilmesine tepki gösteren CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Karara göre belediyelerin topladığı yardımların aktarılması ya da bankalarda açılacak bağış hesapları da AFAD tarafından duyurulacak. Yani belediyeler, depremzedeler için yardım toplama konusunda devre dışı bırakılacak” dedi.

‘BU KARAR, BELEDİYELERE İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DESTEK OLMAYIN DEMEKTİR’

İktidarın yerel seçim sonuçlarını sindiremediğini belirten Torun, yaptığı yazılı açıklamada, “İktidar, belediyelerin faaliyetlerini engellemek için artık ne yapacağını şaşırmıştır. Bu kararla açıkça belediyelerimize, ‘Depremlerden sonra yardım toplamayın. İhtiyaç sahiplerine destek olmayın’ denilmektedir. Pandemi sürecinde belediyelerimizin açtığı hesaplarda toplanan yaklaşık 15 milyon 250 bin liraya el koyan bu iktidar, daha bunun hesabını vermeden, partizanlığa hizmet eden yeni girişimlerde bulunmaktadır. Bu vesayetçi anlayışı kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

AK Parti iktidarının olası depremlere hazırlık konusunda sınıfta kaldığını, AK Parti hükümetleri döneminde toplanan 30 milyar dolarlık deprem vergisinin nereye gittiğinin açıklanmadığını belirten Torun yaptığı açıklamada şu noktalara dikkat çekti:

BELEDİYELERİN ELİNİ KOLUNU BAĞLAMAK İSTİYOR: Depremlere hazırlık konusunda sınıfta kalan, hükümetleri döneminde toplanan 30 milyar dolarlık deprem vergisinin nereye gittiğini dahi açıklayamayan iktidar, işi gücü bırakmış, depremzedelere yardım konusunda bile gözünü belediyelerimize dikmiştir. Bu iktidar açıkça, tüm yetkileri merkezi yönetimde toplayarak, milletin oylarıyla göreve gelen belediyelerin elini kolunu bağlamak istemektedir. Topladığı vergilerin hesabını vermeyen bu yönetimin açtığı ve açacağı yardım kampanyalarına milletimizin artık itibar etmediği gün gibi açıktır. Halkımızın, güven duymadığı iktidarın kampanyalarına değil, harcadığı her kuruşun hesabını veren belediyelerimizin yardım faaliyetlerine yöneldiği de ortadadır. İşte iktidarı rahatsız eden tablo budur.

TÜM ENGELLERİ AŞACAĞIZ: Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bu vesayetçi anlayışa papuç bırakacak değiliz. Bizim belediyelerimiz, yerel seçimlerden bu yana, iktidarın tüm engelleme girişimlerini boşa çıkarmıştır, çıkarmaya da devam edecektir. Halkımız meraklanmasın; onlar ne yaparlarsa yapsınlar, bizim belediyelerimiz, depremzedelere yardım götürme konusunda da tüm engelleri aşacaktır.” (DUVAR)