Çeşme hortumun şokunda: 2 tonluk arabalar havalanıp sağa sola fırladı

İzmir'in Çeşme ilçesinde gece çıkan hortumda otomobillerin 100 metre savrulduğu görüldü. Evinde hasar oluşan Metin Oktay Tava yaşananları, "2 tonluk arabaların havalanıp sağa sola fırlaması bizleri çok şaşırttı" diyerek anlattı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle vatandaşlar dışarıda olmadığı için daha hafif atlatılmış oldu" dedi.

Çeşme'de çok sayıda otomobil hortum nedeniyle devrilerek sürüklendi. Fotoğraf: AA
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İzmir'in Çeşme ilçesinde dün gece 16 kişinin yaralanmasına neden olan hortumun verdiği büyük hasar, günün aydınlanmasıyla anlaşıldı. 

Sahilde başlayıp sonrasında denize yakın alanlarda etkisini artıran hortum, birçok ev, araç ve teknede hasar oluşturdu. Özellikle hortumun en çok etkisini gösterdiği ve bir vincin devrilmesi sonucu 16 kişinin yaralandığı inşaat sahası, adeta savaş alanına döndü.

Hortum, inşaat sahasında işçilerin konakladığı konteynerleri parçalayıp, ağaçları devirdikten sonra çok sayıda otomobili 100 metre kadar ileriye savurdu. Denize yakın bir yerdeki yazlık villaların çatılarının uçtuğu, ağaçların kökünden koptuğu görüldü. Hortum nedeniyle 8-10 metre yüksekliğe çıkan birçok araç ters döndü, çatılardan savrulan kiremitler de hem evlere hem de araçlara zarar verdi.

'BÖLGEDE AZ SAYIDA KİŞİ VARDI'

Çeşmeliler günün ağarmasıyla birlikte evlerinde ve araçlarında temizlik çalışmalarına başladı. Alaçatı Mahallesi Port mevkisinde yazlık evi hasar gören Metin Oktay Tava, "2 tonluk arabaların havalanıp sağa sola fırlaması bizleri çok şaşırttı. Bizim evin çatısında hasar var ama genelde diğer evlerde çok daha fazla hasar oluştu" dedi.

Aybeniz Polat da evde oturduğu sırada, şiddetli yağmurla fırtınanın etkili olduğunu belirtti. Bir anda gürültüyle dışarı çıktığını anlatan Polat, "Evimin önüne bir araç düştü, sahile gittiğimde de teknelerin battığını gördüm" dedi. Polat, evlerin yazlık olması nedeniyle bölgede az sayıda kişinin bulunmasının büyük bir felaketin önüne geçtiğini söyledi.

SOYER: KISACIK SÜREDE BÜYÜK BİR FELAKET YAŞANMIŞ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, hortum felaketinin yaşandığı Çeşme'de incelemelerde bulundu. Soyer, "Sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle vatandaşlar dışarıda olmadığı için daha hafif atlatılmış oldu" dedi. Soyer, "Kısacık bir sürede büyük bir felaket yaşanmış. Gördüğümüz tablo çok üzücü ve ne kadar büyük bir felaket yaşandığını gösteriyor. Çatılar büyük ölçüde uçmuş vaziyette. Araçları yerden kaldırıp yere çarpmış, yani inanılır gibi değil. Demek ki iklim değişikliği dediğimiz şey, bu doğa felaketleri, afetleri bize de o kadar uzak değilmiş. Bunu da görmüş olduk. Doğanın dengesini bozdukça ve onun üzerinde bir güç olduğumuzu zannettikçe biz, doğa da herkese ağzının payını veriyor. Çok üzücü" diye konuştu.

AYVALIK'I DA HORTUM VURDU

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde de dolu ve şiddetli yağışın yanı sıra hortum etkili oldu. Hortum nedeniyle bazı evlerin çatıları uçtu, ağaçlar devrildi. Hortumun zarar verdiği bölgede enerji nakil hatları da zarar görünce elektrik kesintisi yaşandı. Yaklaşık 2 saat süren çalışmanın ardından bölgeye yeniden enerji verilebildi. Çamlık koyunda kıyıya bağlı 15 tekne alabora oldu. Aynı bölgede bulunan Paşalimanı mevkisinde de hortum yaklaşık 30 ağacı devirdi. 

'KARŞIMIZDAKİ EVİN ÇATISINI BİZİM APARTMANIN ÜZERİNE İNDİRDİ'

Sarımsaklı’da yaşayan Mahmut Aydın "Dün akşam yağmur yağarken, bir anda oluşan hortum karşımızda bulunan evin çatısını, olduğu gibi bizim apartmanın üzerine indirdi. O anda elektrik nakil hatları koptu. Gece saat 04.00’e kadar bölgemizde elektrik yoktu" diye konuştu. (AA)