Cemil Çiçek'ten Bahçeli'ye yanıt: Konunun nasıl çıktığı belli

Cemil Çiçek, yüzde 50+1 şartına yönelik eleştirisine tepki gösteren Bahçeli'ye verdiği yanıtta "Konunun nasıl gündeme geldiği belli" diyerek, Erdoğan'ın Karamollaoğlu'na söylediklerine gönderme yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, "Cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 50+1 sistemi kaos getirir" sözlerine tepki gösteren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yanıt verdi. "Dediklerim doğru çıkıyor. Fikirler değil ben tartışılıyorum. Bu ortam sağlıklı bir konuşma ortamı değil ki! İnsanlar konuşsa..." diyen Çiçek, "Konunun nasıl gündeme geldiği belli. Açıklamalarım ortada" ifadesini kullandı.

BAHÇELİ NE DEMİŞTİ?

Bahçeli, partisinin TBMM toplantısında yaptığı konuşmada, Çiçek'in açıklamasını eleştirerek, "Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Sayın Cemil Çiçek, yüzde 50 1’in hem bugün hem de gelecekte önemli sıkıntılara sebebiyet vereceğini, Türkiye’yi bir kaosa sürükleyeceğini iddia ediyor. Bu tuhaf ve tahrip gücü yüksek sözlerin benzerini Türkiye’nin istikrarsızlığa gömülmesini, siyasi anlaşmazlıkların içine düşmesini isteyen çevreler de ileri sürüyor. Sayın Çiçek, sizin kafanızda, dilinizin altında sakladığınız bir oran var mıdır? Varsa ne zaman açıklamayı düşünüyorsunuz? Açıkla da bilelim, niyetini öğrenelim. FETÖ’cü Fehmi Koru da aynı şeyleri söylüyor, farkında mısınız Yüzde 50+1, kaos olmasın diye belirlendi, bunu da mı inkar ediyorsunuz... Yüzde 50+1, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin mihveridir, ne var ki buradan başlayacak bir tartışma, hatta taviz yeni yönetim sisteminin işleyiş ve ilerleyişini melezleştirip sakatlayacaktır. Bize göre bu tartışma gereksiz ve şu an için yersizdir."

ÇİÇEK: KİM NASIL ANLIYORSA ANLASIN

Cemil Çiçek'in Sözcü gazetesinden Aytunç Erkin’e yaptığı açıklama şöyle:

"Artık bir şey demiyorum. Ben sizinle yaptığım röportajda söylemiştim: Doğrusu siz gazetecilik yapıyorsunuz. İtirazlarım çok açık. Ama fikir değil ben tartışılıyorum. Kusura bakmayın bundan sonra beyanat vermeyeceğim. Benim söylediğim belli Sayın Bahçeli'nin de. Konunun nasıl gündeme geldiği belli. Kim nasıl değerlendiriyorsa ya da anlıyorsa anlasın. Bir kez daha söylüyorum: Konunun nasıl gündeme geldiği belli. Açıklamalarım ortada. Değerlendirmesi gerekenler değerlendirir. Ayrıca açıklama yapmam gerekmez.

Gördünüz değil mi? Dediklerim doğru çıkıyor. Fikirler değil ben tartışılıyorum. Bu ortam sağlıklı bir konuşma ortamı değil ki! İnsanlar konuşsa… Altını yeniden çiziyorum: Konunun nasıl gündeme geldiği belli. Dolayısıyla kamuoyu nasıl değerlendirir, değerlendirmesi gerekenler nasıl değerlendirecektir."

GAZETE DUVAR'A ANLATMIŞTI

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Beştepe'de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşme sonrası Gazete Duvar Ankara Temsilcisi Nergis Demirkaya'ya verdiği röportajda, şunları aktarmıştı: "Erdoğan sistemi 'istikrar' için savundu, sadece '50+1’in mahsurlu olduğunu anladık. 50+1’i o zaman bu kadar sıkı bir şeye bağlamamamız gerekirmiş. Onun farkına vardık' dedi." (HABER MERKEZİ)