Cemil Çiçek: AİHM ve AYM kararlarının uygulanmaması sorun

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek "AİHM ve Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmaması bir sorun mu" sorusu üzerine "Elbette sorun" diye yanıt verdi. Çiçek, İrfan Fidan'ın AYM üyeliğiyle ilgili de "Keşke bu dönem olmasaydı" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala ile ilgili AİHM kararları ve Enis Berberoğlu ile ilgili Anayasa Mahkemesi kararlarının yerine getirilmemesi tartırşılırken Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek "AİHM ve AYM kararlarının uygulanmaması bir sorun mu" sorusuna "Elbette" diye yanıt verdi.

Çiçek, Haber Global'de AİHM ve AYM kararları, parti kapatma tartışması, İrfan Fidan'ın AYM üyeliği başta olmak üzere gündemdeki ksoruları yanıtladı. 

'PARTİ KAPATMA DOĞRU DEĞİL AMA...'

HDP'nin kapatılmasına dair tartışmalarla ilgili Çiçek şöyle konuştu: "Parti kapatmayı zorlaştırıcı adımların bir kısmı bizden önceki hükümet döneminde de atıldı. Burada hukuki bir konuyu konuşuyorsak, bunu hukukla konuşmak lazım. Her konuyu siyaseten konuşuyoruz biz. Partilerimizin de bir sorumluluğu yok mu? Milletvekili olurken Anayasa'ya uygun davranacağıma diyerek yemin ediyoruz. Bir parti neleri yaparsa kapatma davasına haiz olur? Buna bakmak lazım. Kimsenin devleti de parlamentoyu da hukuku da emrivakide bırakmaması lazım. Parti kapatmalar doğru bir şey değil ama bu da ‘ben köpeksiz köye düştüm değneksiz gezerim’ şeklinde olmamalı. Partiler de sorumlu davranmalı."

'DEVLETE GÜVEN YARGIYA GÜVENDİR'

Çiçek, AİHM ve AYM kararlarına uyulmaması bir sorun mu sorusu üzerine "Elbette sorun olmasa niye konuşacağız. Sorun olmayan bir konuyu sormadınız" ifadesini kullandı. Çiçek, "Devlete güven yargıya güvendir" diyen Çiçek, iktidarda oldukları sürede Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarının hep uygulandığını dile getirerek, muhalefetin bu konuda eleştiri yaparken tüm yargıyı hedef almaması gerektiğini söyledi.

 

 

İRFAN FİDAN’IN AYM ÜYELİĞİ: KEŞKE BU DÖNEM OLMASAYDI

Çemil Çiçek, İrfan Fidan’ın kısa süre içinde Yargıtay üyeliği ardından da AYM üyeliğine getirilmesiyle ilgili de şöyle dedi: “Çok derli toplu bir makale yayınlandı bu konuyla alakalı. O makaleyi okuyup oradan bu olaya bakmak var, bir de tümüyle eleştiren taraftan bu olaya bakmak var. Orada, 'Cumhurbaşkanı’nın yaptığının Anayasa’ya aykırılığı yoktur, aday olmasının da aykırılığı yoktur' diyor. Keşke sayın Fidan bu dönem aday olmasaydı. Belki bu tartışmayı yapmazdık." (HABER MERKEZİ)

 
Etiketler cemil çiçek aihm aym