Cem Özdemir'den Merkel'in Türkiye politikasına eleştiri: Erdoğan'a daha net mesajlar verilmeli

Almanya'da Yeşiller milletvekili Cem Özdemir, Angela Merkel hükümetini 'Türkiye'deki demokratik kuruluşlara yetersiz destek vermekle' eleştirdi. Federal hükümetin Türkiye ile ilgili bir soru önergesine yanıtını değerlendiren Özdemir, Almanya'nın 'Türkiye'deki insan hakları ihlalleri konusunda Erdoğan'a daha net mesajlar vermesi gerektiğini' söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya'da Yeşillerin Federal Meclis milletvekillerinden Cem Özdemir, Berlin hükümetinin Türkiye politikasını sert biçimde eleştirdi. Alman hükümetinin Türkiye'deki demokratik kuruluşlara desteğinin yetersiz olduğu eleştirisini getiren Özdemir "Alman hükümetinin Türkiye'deki sivil toplumu desteklemek üzere ilave çaba sergilemeyi gerekli görmemesi utanç verici" diye konuştu.

'MERKEL YÖNETİMİNİN HUKUK DEVLETİ AÇIKLAMALARI MUĞLAK' 

Deutsche Welle Türkçe'nin aktardığında göre Cem Özdemir, meclis grubu olarak federal hükümete yönelttikleri bir soru önergesine verilen cevapta 'Merkel yönetiminin, özellikle Türkiye'de hukuk devleti meselesinde muallakta kalan açıklamalar yaptığını' belirterek, Alman hükümetinin Ankara'ya yönelik tutumunu eleştirdi. Welt gazetesine konuşan Özdemir, önergeye cevapta 'Alman hükümetinin Türkiye'deki yerel ve uluslararası sivil toplum kuruluşları ile orada faaliyet yürüten Alman siyasi vakıflarıyla diyalog içinde olunduğunu vurgulamakla yetindiğini' belirtti. Özdemir ayrıca, cevapta hükümetin, hukuk devleti meselesinin 18 Ocak'ta Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas tarafından da gündeme getirildiğinin belirtildiğini aktardı.

'AKAR'IN ZİYARETİ SIRASINDA BARIŞÇI EYLEMCİLER TUTUKLANIYORDU'

Özdemir, Welt'e verdigi demeçte "Türkiye Savunma Bakanı'nın bu hafta Almanya’ya yönelik sempati atılımı amacıyla Almanya’ya geldiği sırada, Türkiye'de Erdoğan muhalefete yönelik baskıyı daha da artırdı ve barışçıl biçimde gösteri düzenleyen protestocuları tutuklattı“ diye konuştu ve 'Türkiye'deki sivil toplumla dayanışmanın yetersiz kaldığını' belirtti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçtiğimiz salı günü Berlin'de Alman mevkidaşı Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) parti üyesi Annegret Kramp-Karrenbauer tarafından kabul edilmişti. Görüşme sonrası Alman Bakan, müttefikler arasındaki özel ve olumlu sinyallerden söz ederek, Türkiye'nin geçmişte de bugün de önemli bir NATO partneri olduğunu vurgulamıştı.

'YATIŞTIRMA TEMELLİ POLİTİKAYA SON VERİLMELİ'

Yeşiller partili politikacı Özdemir, "Alman hükümeti yatıştırma temelli politikasına son verip, Erdoğan’a açık ve net biçimde 'gerçek yakınlaşma istiyorsan partnerlerimize böyle davranamazsın' demeli" diye konuştu. Özdemir, "Türkiye'deki sivil yapılanmalar, Türk toplumu içinde Avrupa'ya sempatiyle bakanlar ile aramızdaki köprü, o nedenle onları yarı yolda bırakmamalıyız" diye konuştu.

Erdoğan’ın ve Türkiye'de hükümet üyelerinin 'Avrupa ve Alman vakıfları veya yabancı gizli servislerinin ülkede kaos yaratmak istediğine' ilişkin iddiaları Almanya’da AK Parti'nin 'iç politikaya yönelik taktiksel açıklamaları' olarak görülse de rahatsızlık yaratıyor. Üç yıldan fazladır tutuklu olan iş insanı Osman Kavala‘nın sürekli hedef gösterilmesi, onunla uzun yıllardır işbirliği yapan Alman vakıfları ve kuruluşları tarafından endişeyle izleniyor. (DW Türkçe)