Çeltik fiyatları üreticiyi memnun etmedi

Çorum’daki çeltik üreticileri geçen yılla bu yıl arasında maliyetlerde minimum yüzde 30-40 artış olduğunu belirterek, çeltik fiyatlarından memnun olmadıklarını söyledi.

CHP Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, Kumbaba Köyü’nde beraberindeki heyet ile çeltik üreticilerinin sıkıntılarını dinledi.
Google Haberlere Abone ol

ÇORUM - Çeltik üreticileri gübre, ilaç, mazot gibi temel girdilerinin fiyatının büyük oranda arttığını, verilen rakamların ise maliyet artışının altında kaldığını ileri sürdü.

‘CHP İKTİDARINDA MAZOTTAKİ ÖTV’Yİ KALDIRACAĞIZ’

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, Türkiye’nin pirinç ihtiyacının önemli bir bölümünün karşılandığı Çorum’da açıklanan fiyatların üreticiyi memnun etmediğini dile getirdi. Osmancık, Kargı, Dodurga, İskilip, Laçin bölgesinde ve Sungurlu İlçesi’nin bir kısmında çeltik üretimi yapıldığını hatırlatan Tahtasız, şöyle konuştu:

“Verilen fiyat, maliyet artışını bile karşılamaktan uzak. Çeltik fiyatları üreticiyi memnun etmedi. En azında maliyet artışı seviyesinde olmasını beklerdik” dedi. Kumbaba Köyü’nde beraberindeki heyet ile çeltik üreticilerinin sıkıntılarını dinleyen Tahtasız, CHP iktidarında mazottaki ÖTV’yi kaldıracaklarını, tarım girdilerinin düşmesini ve çiftçinin daha fazla gelir elde etmesini sağlayacaklarını, üreticinin her türlü sorununa çözüm bulacaklarını söyledi. Üreticiler ise geçtiğimiz yılla bu yıl arasında maliyetlerde minimum yüzde 30-40 artış olduğunu savunarak, emeklerinin karşılığını alamamaktan yakındı. Tahtasız, “Maliyetlerde yüzde 30-40 artış olmasına rağmen açıklanan rakamlara baktığınızda geçen yılki fiyata göre iri tanelide yüzde 22 gibi bir artış var. Orta ve küçük tanelide de yüzde 25 gibi bir artış sağlandı. Şu anki fiyat maliyet artışını bile karşılamaktan uzak." (DUVAR)

 

Etiketler Çorum çeltik