Celalettin Can, infaz işlemleri için Çağlayan Adliyesi’nde: Denetimli serbestlik başvuru yapıldı

Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma çerçevesinde 1 günlük yayın yönetmenliği yapan Celalettin Can hakkında denetimli serbestlik başvurusu yapıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 78'liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma amacıyla bir günlük yayın yönetmenliği yapması nedeniyle aldığı 1 yıl 3 ay hapis cezası nedeniyle cezaevine girecek. İnfaz işlemleri için İstanbul Çağlayan Adliyesi’ne gelen Celallettin Can, avukatların denetimli serbestlik için dilekçe verdiğini, sonucun henüz netleşmediğini söyledi.

“Sembolik bir dayanışma için bize mahkumiyet cezası veriliyor. Cezalar da yayınların kapatılması bizi engelleyemeyecek. Düşünce ve fikir özgürlüğü için mücadelemizi sürdüreceğiz. Yenilmeyeceğiz bunlara, yeneceğiz” diyen Celalettin Can’ı T24 yazarı Hasan Cemal, Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, tarihçi Erdoğan Aydın da yalnız bırakmadı.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nde bir günlük Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği (GYY) kampanyasına katıldıkları için “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılanan aralarında Celalettin Can, İhsan Çaralan, Ertuğrul Mavioğlu, Hüseyin Aykol, Fehim Işık, Celal Başlangıç, Öncü Akgül ve Faruk Eren’in de bulunduğu 13 gazeteci hakkında Nisan 2019’da ceza verilmişti. Can’a verilen hapis cezasının süresi 1 yıl 3 aydı.

Bugün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne giden Celalettin Can’a T24 yazarı Hasan Cemal, Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, tarihçi Erdoğan Aydın da destek oldu.

'MÜCADELEMİZİ HER KOŞULDA SÜRDÜRECEĞİZ'

Adliye önünde açıklama yapan Celalettin Can, “Fikirler özgürce söylenilebilmeli, yayınlara dokunulduğundan dolayı buna sahip çıkan dayanışmaya giren insanlar suçlanmamalı. Bunlar iyi şeyler doğru şeyler değil, bunlar Türkiye’yi iyi yerlere taşımaz aksine karanlıklara mahkûm eder. Protesto ediyoruz, buna karşı çıkıyoruz. Cezalar da bizi engelleyemeyecek, yayınların kapatılması da bizi engelleyemeyecek. Her koşulda baskıya karşı düşünce ve fikir özgürlüğü yasaklamalarına karşı mücadelemizi sürdürüyoruz, her koşullarda da sürdüreceğiz. Yenilmeyeceğiz bunlara, yeneceğiz bunları” diye konuştu.

Hasan Cemal de, “Özgürlüğe darbeler sürüp gidiyor. Özgürlüğe darbelere karşı direnen insanlar var, Direnmeye de devam edecek. Türkiye de günün birinde inşallah özgür ve demokratik bir ülke olacak. Celalettin’le birlikte dayanışma içindeyiz yayındayız” ifadelerini kullandı.

Şebnem Korur Fincancı, “Gerçekten yıllar var bütün bu yaşadığı deneyimleri bize aktarma becerisine dönüştürmüş bir insan Sayın Celalettin Can. Umarım bir deneyim daha kazanmaz ama bu topraklarda uzun zamandır korkunun hüküm sürdüğü koşullarda yaşıyoruz. Yargının bu korkudan ne kadar etkilendiğini nasıl bir karar vereceğini birlikte görüyoruz her seferinde. Umarım yeni hapishane öyküleri dinlemeyiz” sözlerini kaydetti.