CDC Direktörü Walensky: ABD salgında kötü sona yaklaşıyor

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Rochelle Walensky, ülkedeki Covid vakalarının artışını "Kötü sona yaklaşıyoruz" diye yorumladı. Walensky, "Şu an için çok korkuyorum" dedi.

CDC Direktörü Rochelle Walensky
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD genelinde korona virüsü vakalarını ve ölümlerin artması üzerine Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Rochelle Walensky, salgınla mücadelenin sona ermediği ve "kötü sona" yaklaşıldığı konusunda uyarıda bulundu.

Ülke genelinde geçen hafta her gün 60 bin civarında yeni vaka tespit edilmesinin ve bir önceki haftaya göre yaklaşık yüzde yedilik artış yaşanmasını yorumlayan CDC Direktörü Walensky, Beyaz Saray'da yaptığı basın açıklamasının sonunda "notlarının dışına çıkacağını" belirterek şunları söyledi:

"Yeniden hissetmeye başladığım kötü sonun yaklaştığına dair düşüncelerimi dile getireceğim. Umutlanmak için çok fazla gerekçemiz var ama şu an için çok korkuyorum. ABD'nin de birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi vaka sayılarında ve ölümlerde yeni bir zirve yapmasını istemiyorum."

ABD Başkanı Joe Biden da pazartesi günü, "Tetikte olmazsak virüsün daha kötü yayıldığını görürüz, iyiye gittiğimizi değil" diyerek eyalet valilerine maskeyi zorunlu hale getirme çağrısı yapmıştı. ABD'de korona virüsü önlemleri eyalet bazında alınıyor. Bazı eyaletler, aşı çalışmalarının hızlanması ve bir dönem vakaların azalması üzerine maske zorunluluğunu hafifletmişti. Biden, 19 Nisan'a kadar ABD genelindeki yetişkin nüfusun yüzde 90'ının aşı olmasının mümkün olacağına dair söz verdi. 1 Mayıs'ta da tüm yetişkinlerin ilk doz aşı için randevu alma hakkı kazanmış olacağını söyledi.

Ülkede 65 yaş üstü vatandaşların beşte biri iki doz aşısını oldu. Aşı programı tamamlanana kadar herkesin maske takma ve sosyal mesafeye dikkat etmesi için yetkililer uyarılarda bulunmaya devam ediyor. (BBC Türkçe)