Çavuşoğlu'ndan İsveç ve Finlandiya açıklaması: Güvenlik garantilerinin olması lazım

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, NATO toplantısının sonrası İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine ilişkin "Öncelikle bizim endişelerimizi gidermeleri lazım. Güvenlik garantileri olmalı" diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldı. Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği hakkında konuşan Çavuşoğlu, "PKK ile görüşen ülkeler bu tutumlarından vazgeçmeli" dedi.

Çavuşoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

ENDİŞELERİMİZ MEŞRUDUR VE AÇIKÇA ORTADADIR: Finlandiya ile İsveç'in PKK ve YPG terör örgütleriyle ve mensuplarıyla yaptıkları görüşmeler ve özellikle İsveç'in silah yardımı yapmasıyla birlikte tüm rahatsız olduğumuz konuları açık şekilde sergiledik. Bunları fotoğraflar ve belgelerle müttefiklerimize de anlattık. İsveç ve Finlandiya dışişleri bakanlarıyla üçlü bir görüşme gerçekleştirdik. Endişelerimiz meşrudur ve açıkça ortadadır. NATO'ya üye olacak ülkelerin (Türkiye'ye yönelik) ihracat izinleri konusunda kısıtlamaları, kabul edilecek bir durum değil.

ÇABA SARF EDİLMESİ GEREKİYOR: Ukrayna'daki insani durum giderek kötüleşiyor. Bir an önce ateşkese ulaşılması için sarf ettiğimiz çabalar ortada. Ayrıca NATO'nun güvenlik anlayışında, ortak bir saygı çerçevesi mutlaka yer almalıdır. Savaşın sonlandırılması için çaba sarf edilmesi gerekiyor.

TUTUMUMUZ GAYET AÇIK VE NET: PKK'yı terör örgütü olarak gördüklerini ve bu tutumlarının devam edeceğini söylediler. PKK kamplarında eğitilmiş teröristler var. Terörist başı Öcalan ile birlikte olduklarını gösteren fotoğraflar var. Diğer konularda da sizin endişelerinizi gidermek için bir çalışma yapalım önerisi geldi. Türk kamuoyunun bu konuda temsil edilmesi gerektiğini söyledik. Bu sadece Cumhur İttifakı'nın değil vatansever olan herkesin takip ettiği bir konu. Bizim tutumumuz gayet açık ve net. Bu açıkça iki aday ülkenin teröre verdiği somut desteklerle ilgili. İsveç Dışişleri Bakanı'nından yapıcı bir tutum gelmiyor. Finlandiya Dışişleri Bakanı daha gerçekçi bir tavır takınıyor. Rezerv koymamızın gerekçelerini gayet iyi biliyorlar.

DURUP DURURKEN BİR AÇIKLAMA YAPMADIK: Dün biz NATO toplantısındayken, terör örgütü merkezleri Stockholm'de toplantı yapıyordu. Sonuçta biz bu ülkelerle ilgili durup dururken bir açıklama yapmadık. Öncelikle bizim endişelerimizi gidermeleri lazım. Kesin güvenlik garantileri olmalı. Bu diğer müttefik ülkeler için de geçerli. (HABER MERKEZİ)