Çavuşoğlu'ndan AB, NATO ve BM’ye 'Yunanistan' mektubu

Çavuşoğlu'nun imzasıyla gönderilen mektupta, 'Ege sorunlarının çözümüne ilişkin Türkiye’nin tutumu ve görüşlerinin açıklandığı' belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun imzasıyla 25 Avrupa Birliği (AB) başkentine, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'e, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e, Ege sorunlarının çözümüne ilişkin Türkiye’nin tutumunu ve görüşlerini açıklayan mektuplar gönderildi.

AA'nın aktardığına göre, 25 AB başkentine, AB Yüksek Temsilcisi Borrell’e, BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri ile NATO ve BM Genel Sekreterlerine 1 Eylül'de iletilen mektuplarda, Çavuşoğlu'nun 'Yunanistan’ın hukuksuz eylemlerine ve maksimalist taleplerine' dikkat çektiği belirtildi. 

Mektupta, 'Ege Denizi'nde birbiriyle yakından bağlantılı ve ilişkili bir dizi sorun bulunduğu, bu sorunların, kara sularının ve ulusal hava sahasının genişliği, kıta sahanlığı ve kara sularının sınırlandırılması, Doğu Ege Adaları'nın gayriaskeri statüsünün ihlali, geçerli uluslararası antlaşmalarla egemenliği Yunanistan’a devredilmemiş ada, adacık ve kayalıklar ile SAR, FIR ve NAVTEX gibi hizmet sahaları olduğu' vurgulandı.

Yunanistan’ın, Ege'deki kara sularının genişliğinin 6 deniz mili olmasına rağmen, 10 deniz mili hava sahasına sahip olduğunu iddia ettiği vurgulanan mektupta, Yunanistan’ın 'başka hiçbir ülke tarafından tanınmayan, örtüşmeyen kara suları ve hava sahası sınırlarına sahip dünyadaki tek ülke olduğu' savunuldu.  Öte yandan mektupta, Türkiye’nin, Ege meselelerinin iki ülkenin temel hak ve meşru çıkarlarının karşılıklı olarak tanınmasıyla uluslararası hukuk çerçevesinde çözülebileceğine inandığı aktarıldı.

Mektupta, Türkiye’nin diyalog ve iş birliği yanlısı tutumuna rağmen 'Yunanistan’ın diyalogdan kaçındığı, gerginliği tırmandırdığı ve AB'yi Ege sorunlarının bir parçası haline getirdiği' ileri sürüldü.

Kathimerini gazetesinin diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın BMGK'nin tüm üyelerine, Guterres'e ve Stoltenberg'e birer mektup göndererek 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan'ın toprak bütünlüğüne yönelik tehditlerini' ileteceği belirtilmişti.