Çataklı'dan Yunanistan'ın 'mülteciler soyulup itildi' iddiasına yalanlama

Türkiye'yi, mültecileri soyup Yunanistan'a geri itmekle suçlayan Atina yönetiminin iddialarına yanıt veren Çataklı, "Biraz medeni olun" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yunanistanlı yetkililer, plastik botlarla Meriç Nehri'ni geçen 92 mültecinin çıplak halde bulunduğunu ve söz konusu mültecilerin Türkiye tarafından geri itildiğini iddia etti. Reuters ajansının aktardığına göre, Yunanistan polisinden yapılan açıklamada, tamamı erkek olan mültecinlerin darp edildiği ve bazılarının yaralı olduğu belirtildi. 

Avrupa Sınır Koruma Ajansı (Frontex) ile Yunanistan polisinin yürüttüğü soruşturma kapsamında, mültecilerin lastik botlarla Türkiye'den Yunanistan'a girdiği yönünde 'kanıtlar bulunduğu' aktarıldı. Polis açıklamasında, "Sınır yetkilileri, bazılarının vücutlarında yaralar bulunan, giysisi olmayan 92 yasadışı göçmen tespit etti" denildi. 

'ANKARA'NIN OLAYI ARAŞTIRMASINI BEKLİYORUZ'

Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarachi ise sosyal medya hesabından mültecilerin fotoğrafını paylaşarak, şu ifadeleri kullandı: "Türkiye'nin sınırda kurtardığımız 92 göçmene yönelik tavrı medeniyet adına bir utançtır. Ankara'nın olayı araştırmasını ve AB ile sınırlarını korumasını bekliyoruz."

ÇATAKLI: BİRAZ MEDENİ OLUN

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, Mitarachi ve Yunanistan polisinin iddialarını yalanladı. Mitarachi'nin Twitter paylaşımını alıntılayan Çataklı, "Türkiye ile ilgili tek bir insan hakları ihlali bulamadığınız için kendi yaptığınız zulmün fotoğrafını Türkiye yapmış gibi göstermeye çalışıyorsunuz! Manipülasyonlara, sahtekarlığa ayıracağınız vakti insan haklarına uymaya harcayın! Hadi, zor değil; biraz medeni olun!" açıklamasında bulundu. (DIŞ HABERLER)