Cargill işçisine 'devletin gücü' gösterildi: Çifte ceza

Ankara'da dün eylem yaparken gözaltına alınan ve bir polis amirinin "Biz devletin gücüyüz, neler yapabileceğini gösteririz” dediği işçilere serbest bırakıldıktan sonra polis eşliğinde yola çıkmalarına rağmen sokağa çıkma yasağını ihlal ettikleri gerekçesiyle para cezası kesildi. "Bu ceza tutanağını göstererek yola devam edebilirsiniz" denilen işçilere sabaha karşı ikinci kez ceza kesildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD merkezli Cargill’de sendikalı oldukları için işten atılan işçiler dün Ankara’daki eylemlerinde gözaltına alınıp sokağa çıkma yasakları başladıktan sonra serbest bırakıldılar. Eylem sırasında bir polis amirinin “Biz devletin gücüyüz, neler yapabileceğini gösteririz” diye tehdit ettiği işçiler polisin yönlendirmesiyle yola çıktı. Ankara çıkışında sokağa çıkma yasağını ihlal ettikleri gerekçesiyle para cezası kesilen işçilere "Yola devam edebilirsiniz, ceza tutanağını gösterirseniz bir daha ceza kesilmez" dendi. İşçilere Karaman girişinde bir kez daha ceza kesildi. 

ABD’li firmada sendikalaştıkları için işten atılan Cargill işçileri eylemlerinin 1000’inci günüde Tarım ve Orman Bakanlığı önünde eylem yapmak istedi. Polisin izin vermemesi üzerine sendikaları Tek Gıda-İş önünde bekleyen işçiler, polis amirinin “Biz devletin gücüyüz, neler yapabileceğini gösteririz” tehdidiyle karşılaştı.

İşçiler daha sonra gözaltına alındı. Gözaltı işlemlerinin ardından serbest bırakılan işçilerin bazıları sendika binasına giderken sendika yöneticilerinin de dahil olduğu bir kısmı ise polisin bilgisi dahilinde Karaman'daki DÖHLER işçilerinin yanına gitmek istedi. Tek Gıda-İş yöneticisi Suat Karlıkaya'nın aktardığına göre Ankara çıkışına kadar polis eşliğinde giden araçlar daha sonra Gölbaşı'nda durduruldu ve 'sokağa çıkma kısıtlaması' gerekçe gösterilerek işçilere ceza kesildi. Karaman girişinde bir kez daha durdurulan işçilere ikinci kez ceza kesildi. 

İşçiler polise "Ankara’da bize ceza kesen polisler bir tutanak verdiler. Bununla Karaman’a gidebilirsiniz dediler. Karaman’ın girişinde yine plakalarımız verilmiş yine 04:45’de sokağa çıkma yasağı sebebi ile ceza kesildi. Bu ülkede emniyet müdürünün sözü bu demek ki. Herkes zulmünde boğulsun" diye tepki gösterdi. 

NE OLMUŞTU?

Cargill’in Bursa-Orhangazi’deki nişasta fabrikasında bulunan 14 üretim işçisi, Tekgıda-İş sendikası çatısı altında örgütlemeye çalışırken 17 Nisan 2018’de işlerinden atıldı. Nisan 2018’de 14 işçinin işten çıkarılmasından önce de 7 işçi yine sendikaya üye oldukları için aynı fabrikada işten çıkarılmıştı. Bu 7 işçi 2015’de ve 2018’de mahkemeyi kazandılar ve Yargıtay sendikal faaliyetleri nedeniyle işten çıkarıldıklarına karar verdi.
2019 Aralık ve 2020 Şubat aylarında, Bursa Bölge Mahkemesi, 17 Nisan 2018 tarihinde işten çıkarılan 12 işçi için karar verdi (2 işçi işe iade davası açmadı). Mahkeme, söz konusu 8 işçinin tamamıyla sendikal faaliyetleri nedeniyle işten çıkarıldığına karar verdi. Mahkemeye göre diğer 4 işçi ise, işyerinde işten çıkarılmalarını gerektirecek herhangi bir ekonomik gerekçe olmadığından ve Cargill bu işçilere işyerinde alternatif bir iş önermediği için haksız bir şekilde işten çıkarıldı. 12 kararda da işçilerin işe iade edilmesine hükmedildi.
2015'ten bu yana, Türkiye'deki yüksek mahkeme, Cargill'in sendika faaliyetlerine ve üyeliğine misilleme olarak işçileri işten çıkardığını belirten ve işe iade edilmelerini emreden kesin kararlar verdi. Ancak Cargill işten çıkarılan hiçbir işçi işine geri başlatılmadı. (HABER MERKEZİ)