Çankırı'da 'TOKİ konut yapacak' denilen arazi tuz fabrikası için satıldı

Çankırı’nın Süleymanlı Köyü'nde daha önce TOKİ'nin konut yapacağı belirtilen alana özel bir firmanın tuz fabrikası kuracağını duyan köylüler eylem yaptı.

Google Haberlere Abone ol

ÇANKIRI - Çankırı’ya bağlı Süleymanlı köyü halkı, köy sınırları içindeki hazine arazisinin uydu kent yapılması için TOKİ’ye verildikten sonra projenin iptal edilip tuz fabrikası kurulması için özel bir firmaya satılmasına köylüler tepki gösterdi.

2016 yılında Çankırı’da uydu kent yapılması için merkeze bağlı Süleymanlı köyü yakınlarındaki hazine arazisi TOKİ’ye tahsis edildi. Ancak aradan geçen 5 yılda bölgeye ne uydu kent yapıldı ne de bir çalışma. TOKİ’ye verilen arazinin de Çankırı merkezli özel bir firmaya satılarak tuz fabrikası yapılacağını öğrenen köy muhtarı olayı yargıya taşıdı.

cankiri
Konut yapılması beklenen 180 dönüm arazi bir firmaya satıldı.

 

Mahkeme karar vermeden firma çalışmalara başladı. Zemin etüdü yaklaşık 4 ay önce yapılan bölgede, araziye tel örgü ile çevirmek üzere beton direkler dikildi.

'KÖYLÜDEN, HİÇBİR KURUMDA GÖRÜŞ ALINMIYOR'

muhtar
Muhtar Orhan Akyol

Yapılması planlanan tuz fabrikasının köyün yanı sıra hem tarıma hem de hayvancılığa zarar vereceğini dile getiren Süleymanlı Köyü Muhtarı Orhan Akyol, “Bizim köyümüzün sınırları içerisinde kalan hazine alanı arazisi 2016 yılında bedelsiz olarak TOKİ’ye devrediliyor. Buraya konut yapılacaktı. Bu zaman içerisinde TOKİ bu projesinden vazgeçiyor. 2019 yılının 12. ayında bir firmaya satılıyor bu arazi. 180 dönüm bu arazi. Bedelsiz olarak devredilen yer para ile satılıyor. Köylüden hiçbir görüş alınmıyor. Kültür varlıkları var burada, bunlarla ilgili hiçbir çalışma yapılmıyor. Bir firma ÇED raporu alınsın diye görevlendiriliyor. Bu firma 15 gün içerisinde çalışmalarını bitiriyor. Hiçbir kurumda köyden görüş almıyor. Mera mı tarım arazisi mi bunlarla ilgili hiçbir çalışma yapılmıyor” dedi.

'ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR' KARARI

Muhtar Akyol, mahkeme kararı sonuçlanmadan yapılan çalışmalar tepki göstererek, “Bana gelen belgede ‘ÇED raporu gerekli değildir’ kararı alınıyor. Ve buraya tuz fabrikası yapılacak. Tuz fabrikası yapıldığı zaman tarım bitiyor. Benim köyümde 4 bine yakın küçükbaş var. 400 civarında büyükbaş var. Bu resmi kayıtlarda. Bunlar hiç göz önüne alınmıyor. Biz yargıya başvurduk. Mahkemeye sunduk. Mahkeme süreci devam ederken firma kendine öyle bir güveniyor ki, hiç kimseyi takmıyor, mahkemeyi de takmıyor. Gelip arazinin halini görüyorsunuz. 2 numaralı parseli çeviriyor. Çevirdikleri gün ben gelip dedim ‘mahkeme kararını versin, sonuç ne olursa hepimize eyvallah.’ Adamlar kimseyi takmıyor” diye konuştu.

'KÖYÜMÜZÜN MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİ'

Mağduriyetlerinin giderilmesini isteyen muhtar Orhan Akyol, şunları söyledi: “Köyümüz fakir, gücümüz yok. Bir avukat zor tuttuk. Onlar istediği kadar avukat tutuyorlar. Benim köyümün mağduriyetinin giderilmesi için başta Cumhurbaşkanımızdan, Çankırı valimizden, milletvekillerimizden, siyasi partilerimizden yardım bekliyorum. Köyümün bu bölgede hiçbir metre kare arazisi kalmadı. Köyümün hayvancılığı biter burası çevrildiği zaman. Köyümün tarımı biter. Ben devlet büyüklerimizden, yetkililerden yardım bekliyorum, köyümüzün mağduriyetinin giderilmesi için..."

'MERALARIM BİTECEK'

Firma temsilcileri ile görüştüklerini ancak firma yetkililerinin kendilerini umursamadığını, buranın kültür varlıkları ile dolu olduğunu belirten Muhtar Akyol, “Bize dedikleri ‘Tapulu arazim, müdahale edemezsin, biz yaparız, yapacağız. "Mahkeme sürecini bekleyin’ diyoruz onu da beklemiyorlar. Mahkeme devam ediyor. Burası kültür varlıklarıyla dolu, gelip burada çalışma yapılsa buraya kesinlikle ve kesinlikle izin verilmez. Çünkü biz cahil halimizle görüyoruz, burada yaşam olmuş. Tarihi eserler var, parçalar çıkıyor, görüyoruz. Onlar hiç incelenmemiş. Bu alan benim meralarım. Yarın buraya tuz fabrikası yapıldığı zaman benim meralarım bitecek” dedi.