Çanakcı: Bitmeyen beton aşkı ve sakat yaklaşım sorunları çözmüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı konut paketlerini eleştiren DEVA Partili İbrahim Çanakcı, "Bu koşullarda dar gelirlinin konut sahibi olması imkânsız" dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA- DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı, ekonomi gündemini değerlendirdi. Dar gelirlilerin konut sahibi olmasının imkansızlaştığını öne süren Çanakcı ayrıca TÜİK’in açıkladığı işsizlik verilerine tepki gösterdi. Çanakcı, "Kimse gündemi saptırmasın. Gerçek gündemimiz derin yoksulluktur" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı konut finansmanı paketine ilişkin yazılı değerlendirmede bulunan Çanakcı, “Kronik yüksek enflasyon ortamında bu tür kredi adımları konut fiyatlarını daha da şişirir. Bu da dar gelirlilerin konut sahibi olmasını daha da zorlaştırır. Servet dağılımını daha da bozar. Bitmeyen beton aşkı ve sakat yaklaşım sorunları çözmüyor. Tam aksine derinleştiriyor” ifadelerini kullandı.

İnşaat maliyetlerindeki yıllık artışın yüzde 102 olduğunu hatırlatan Çanakcı, “İş bilmez yönetim yangına benzinle gidiyor. Üç haneli olan konut fiyat artışını daha da tırmandırıyor. Bu koşullarda dar gelirlinin konut sahibi olması imkânsız. Çözüm; ucube sistemin ve iş bilmez yönetimin sandıkta değişmesidir” diye devam etti.

‘ARTIK SÖZE VE RAKAMLARA İHTİYAÇ YOK'

Çanakcı, ikisi de devlet kurumu olan TÜİK’in ve İŞKUR’un açıkladığı veriler arasındaki farka da dikkat çekti:

“İşsiz sayısı İŞKUR’a göre 971 bin artarken, TÜİK’e göre 354 bin azalmış. Fark 1,3 milyon. Artık söze ve rakamlara ihtiyaç yok. TÜİK’e göre mart ayında dar tanımlı işsizlik yüzde 11,5’e, geniş işsizlik ise yüzde 22,7’ye çıktı. Makyajlı verilere göre bile 3,9 milyon dar tanımlı, 8,5 milyon gerçek işsiz var.”

Halkın fakirleşmeyi iliklerine kadar yaşadığını belirten Çanakcı, "Hal böyleyken yüksek işsizlik ve yüksek enflasyon makyajlanarak bir yere varılamaz. Gerçek gündemimiz; işsizlik, dayanılmaz hayat pahalılığı ve bu ikisinin yol açtığı derin yoksulluktur. Danışıklı döğüşlerle kimse gündemi saptırmasın. Gerçek gündemimiz yakıcı sorunlardır" dedi. (DUVAR)