Can Dündar'ın mal varlığına el konuldu

MİT tırları ile ilgili hakkında yapılan yargılama sırasında yurt dışına çıkan gazeteci Can Dündar'ın mal varlığına el konulmasına karar verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gazeteci Can Dündar hakkında Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştığı dönemde yayınlanan MİT tırları ile ilgili manşet nedeniyle mal varlığına el konulması kararı verildi.

'Devletin gizli bilgilerini açıklamak' suçlamasıyla 5 yıl 10 ay hapis cezası alan Dündar hakkındaki temyiz başvurusu üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Dündar cezayı bozmuş, dosya yeniden İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gelmişti. Dündar hiçbir tebligata cevap vermeyip ifadeye de gelmeyince hakkında firari olduğu gerekçesi ile gıyabi tutuklama kararı alındı. Kırmızı bülten çıkarılması için de başvuru yapıldı.

15 GÜNLÜK SÜRE DOLDU


Yargılama çerçevesinde mahkeme, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine kaçak sayılan Can Dündar'ın üzerine kayıtlı taşınır, taşınmaz mal varlığı ile banka hesaplarının tamamına el konulması için süreç başlattı. Mahkeme Dündar'ın 15 gün içinde mahkemeye gelmesi yönünde ilan verilmesine hükmetti.

Can Dündar bu süreç içinde mahkemeye gelmediği için kaçak sayılmasına hükmedildi. Hakim Akın Gürlek başkanlığındaki mahkeme ayrıca Dündar'a ait menkul ve gayrimenkullere el konulmasına karar verdi.

TAŞINMAZLARA EL KONULDU

Bu kapsamda, Can Dündar'a ait olduğu tespit edilen; Ankara Çankaya, Muğla Bodrum Kumbahçe Mahallesi ve İstanbul Üsküdar'daki taşınmazlara el konulmasına hükmedildi.

Can Dündar'ın banka hesaplarının tespiti için Türkiye Bankalar Birliği'ne yazı yazılmasına ve gelen cevaba göre tespit edilen vadeli-vadesiz hesaplarına el koyma kararının uygulanması için bankalara müzekkere yazılmasına karar verildi. Mahkeme, sanığa ait el konulmasına karar verilen taşınmazların sayısı, hak ve alacakların miktarını dikkate alarak söz konusu malların yönetimi amacıyla Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ( TMSF)'nun kayyım olarak atanmasına hükmetti.

Can Dündar'ın Almanya'dan Türkiye'ye iadesi için Adalet Bakanlığı talepte bulunulmuştu. 

NE OLMUŞTU?

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanmasına gerekçe gösterilen haber, gazetede 29 Mayıs 2015 günü "İşte Erdoğan'ın yok dediği silahlar" başlığıyla yayımlandı.

Haberde, Milli İstihbarat Teşkilatı'na ait tırlarla Suriye'deki gruplara silah ve cihatçı sevk edildiği iddia ediliyor, kanıt olarak da savcılık dosyasından alındığını belirtilen görüntüler veriliyordu. Daha sonra yasaklanan bu görüntülerde, ilaç kutularının altından çıkan havan topu mermileri ve diğer mühimmat görülüyordu. (HABER MERKEZİ)