Can Dündar'a 27 yıl 6 ay hapis cezası

Can Dündar, "Casusluk" suçundan 18 yıl 9 ay, "FETÖ'ye yardım" suçundan ise 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - MİT TIR'ları davasında yargılanan Can Dündar, "Casusluk" suçundan 18 yıl 9 ay, "FETÖ'ye yardım" suçundan ise 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Dündar'ın yargılandığı davada avukatları son duruşmaya katılmama kararı almıştı. Avukatlar gerekçelerini, "14. Ağır Ceza Mahkemesi huzurunda savunma yaparak önceden zaten belirlenmiş siyasi bir hükme hukuki meşruiyet kazandırma pratiğinin parçası olmak istemiyoruz" şeklinde açıklamıştı.
2016 yılında yurt dışına çıkan Can Dündar hakkında duruşmalara katılmaması gerekçesiyle 10 Nisan 2018'de gıyabi tutuklama kararı verilmiş, 17 Nisan 2018'de ise kırmızı bülten çıkarılmıştı. Yurt dışında olan Dündar'ın iadesi için Almanya adli makamlarına talepte bulunulmuştu.

Can Dündar daha önce de “devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etmek ve açıklamak” suçundan 5 yıl 10 ay cezaya çarptırılmış ancak kararı bozan Yargıtay, “gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla temin etmekten” hüküm verilmesine karar vermişti. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi ayrıca Dündar’ın “kaçak” sayılmasına ve “tüm mal varlığına el konulmasına” karar vermişti. (HABER MERKEZİ)