Çamlıca HES satışa çıkartıldı

Kayseri'deki Çamlıca 1 Hidroelektrik Santrali ile taşınmazları özelleştiriliyor. İhale kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kayseri'de Zamantı Irmağı üzerinde yer alan Çamlıca 1 Hidroelektrik Santrali (HES) ile bu santral tarafından kullanılan taşınmazlar yeniden 'işletme hakkının verilmesi' yöntemiyle özelleştirilecek.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın konuya ilişkin ihale ilanı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Son teklif verme tarihi 9 Haziran 2021 olan ihale, birden fazla teklif sahibinden kapalı zarfla teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle "'pazarlık' usulü ile gerçekleştirilecek. İhale, pazarlık görüşmelerine devam edilen teklif sahiplerinin katılımı ile yapılacak açık artırmayla sonuçlandırılacak.

TEMİNAT TUTARI 10 MİLYON LİRA

İhale için geçici teminat tutarı 10 milyon lira, ihale şartnamesi ve tanıtım dokümanı bedeli 15 bin lira olacak.

İhaleye yalnızca tüzel kişiler ile ortak girişim grupları katılabilecek. Gerçek kişiler ve özel yatırım fonları, en az bir tüzel kişinin bulunduğu ortak girişim grubunda üye olarak yer alabilecek.

YİD MODELİYLE YAPILDI

Kayseri'nin ikinci büyük enerji santrali konumundaki Çamlıca HES, Ayen Enerji tarafından yap işlet devret modeli (YİD) ile yapılmış ve 1998 yılında elektrik üretimi başlamıştı. 84 MWe kurulu güce sahip santral, 2013 yılında kamuya devredilmişti. (EKONOMİ SERVİSİ)