Çamlıca Camisi’ne özel metro hattını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tamamlayacak

Büyük Çamlıca Raylı Sistem Hattı'nın yapımı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alınarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na verildi. Yaklaşık 4 kilometre uzunluğundaki metro hattını bakanlık tamamlayacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olan Büyük Çamlıca Camii'ne yapılması planlanan raylı sistem hattını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı üstlendi.

Resmi Gazete'de bugün "Şehir İçi Raylı Ulaşım Sistemleri, Metrolar ve Bunlarla İlgili Tesislerin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca Üstlenilmesi, Devralınması ve Tamamlanmasını Müteakip Devriyle İlgili Şartların Belirlenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı" yayınlandı. Buna göre, İstanbul'un Üsküdar ilçesinde yer alan 'Büyük Çamlıca Raylı Sistem Hattı'nın yapımını bakanlık gerçekleştirecek. 

Plana göre Altunizade Köprülü Kavşağı’ndan başlayacak hat, Küçükçamlıca Mahallesi’nden Ferah Mahallesi’ne, oradan da Çamlıca Camisi’ne kadar uzanacak. Planlanan güzergâh üzerinde sırasıyla Altunizade, Çamlıca Tepesi, Ferah Mahallesi ve Camlıca Camii istasyonu olmak üzere dört durak yer alacak.

2019 yılının Nisan ayında ibadete açılan camii için planlanan metro hattının 3,84 kilometre uzunluğunda yapılması planlanmıştı. 2017 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı Raylı Sistem Daire Başkanlığı tarafından bakanlığa rapor sunulmuştu. Metronun 2019 yılında bitirileceği belirlenmişti. 

Emay Uluslararası Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş.'nin yüklenici olduğu projenin Altunizade istasyonunda M5 Üsküdar-Çekmeköy metro hattı ve metrobüs işletmesi ile entegrasyonu sağlanacaktı.(HABER MERKEZİ)

Metro güzergahı