Camilerden yapılan 'operasyon düzenlenecek, evden çıkmayın' anonsuna soruşturma

Karkamış'taki camilerden 'Türk ordusu, PKK'ya operasyon düzenleyecektir. Kimse korkmasın, herkes evinde kalsın' anonsu yapıldı. Vali Gül ise soruşturma açıldığını duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Antep'in Suriye'ye sınır olan Karkamış ilçesinde, camilerden Suriye askeri harekat düzenleneceğine dair anons yapıldı. 

Anonsu yapan kişi, "Birazdan kahraman Türk ordusu, PKK'ya operasyon düzenleyecektir. Kimse korkmasın, herkes evinde kalsın, dikkatli ve tedbirli olsun" dedi.

Anons yapılan anların sosyal medyada paylaşılmasının ardından açıklama yapan Antep Valisi Davut Gül, olağandışı bir durum olmadığını ve sorumlu görevliler hakkında soruşturma başlatıldığını belirtti.

Gül açıklamasında "Karkamış'ta camilerde yapılan anonslar maksadını aşmış olup sokağa çıkma yasağı vb. bir durum olmadığı gibi rutinin dışında bir durum da söz konusu değildir. Sorumlu kamu görevlileriyle ilgili soruşturma açılmıştır" ifadelerini kullandı. 

SOYLU: MAKSADINI AŞMIŞ

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin merkez üssü Gölcük'te deprem şehitlerini anma etkinliğine katıldı.

Bakan Soylu, etkinliğin ardından bir gazetecinin camilerden yapılan anonslara ilişkin sorusu üzerine "Vali Bey ile biraz önce konuştuk. Sokağa çıkma yasağı falan söz konusu değil. Sadece ufak bir uyarı söz konusu olacakmış, zannediyorum maksadını aşmış bir ilan yapılmış. Ne sokağa çıkma yasağı var ne başka bir şey söz konusu. Bu tip işlerde buradaki kamu görevlilerine de ikazım soğukkanlı olmalarıdır. Oradaki kamu görevlilerini de tenkit ettiğimi söylemek istiyorum." (HABER MERKEZİ)