Çağlayan'da 101'inci Adalet Nöbeti: Sezen Aksu, Sedef Kabaş ve Mürsel Ünder için tutuldu

Çağlayan Adliyesi'nde toplanan avukatlar 101'inci kez 'Adalet Nöbeti' tuttu. Avukatlar 101'inci nöbeti Sezen Aksu, Sedef Kabaş ve Mürsel Ünder için tuttuklarını açıkladı.

Fotoğraf: Meltem Akyol/Evrensel
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avukatların İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde her hafta perşembe günü gerçekleştirdikleri 'Adalet Nöbeti', 2 yıllık aranın ardından bir kez daha tutuldu. 101'inci Adalet Nöbeti, Sezen Aksu, Sedef Kabaş ve Mürsel Ünder için tutuldu.

Evrensel'in haberine göre adliye önünde bir araya gelen hukukçular, "Hukuksuzluğun, makamla sağlanmış gücün karşısına hukukla çıkmak için, sesi kısılmak istenen herkes için biz buradayız ve adalet istiyoruz" diye seslendi.

'SALDIRILAR TOPLUMSAL BARIŞA YÖNELİK'

Adliye kapısında konuşan Avukat Selin Nakıpoğlu, Sezen Aksu, Sedef Kabaş ve Mürsel Ünder için tuttukları nöbetin gerekçesini şöyle açıkladı:

"Şarkılarıyla yarım asırdır hepimize yol arkadaşlığı yapmış bir sanatçının ülkenin Cumhurbaşkanı tarafından 'dilini koparmakla' tehdit edebildiği, Adalet Bakanı’nın talimatıyla bir gazetecinin gece yarısı evi basılarak gözaltına alınabildiği ve bir avukatın artık halk için bir güvenlik tehdidi haline gelen bekçiler tarafından hukuk dışı ve keyfi bir şekilde özgürlüğünden mahrum bırakarak darp edebildiği bir ülkede hiçbirimizin hukuk güvenliğinden ve özgürlüğünden söz edilemez. Bu saldırılar hepimize yöneliktir çünkü... Hepimizin sesine ve sözüne, özgürlüğüne, hukuk güvenliğine ve yasalar önünde eşitliğe, demokrasiye, halkın bilgilenme hakkına ve toplumsal barışa yöneliktir.

Göründüğümüzden daha çok kişiyiz ve daha güçlüyüz. Farklılıklarımızı koruyarak yan yana ve birlikte olmaya, bunu görmeye ve göstermeye, daha çok cesarete ve dayanışmaya ihtiyacımız var sadece. Cesaretin bulaşıcı olduğunu biliyoruz. Her zamanki kararlılıkla buradayız… Demokrasiyi, temel hak ve özgürlükleri ve hukuk devletini savunmak, halkın hak arama özgürlüğünün sesi ve güvencesi olmak için aynı kararlılık ve cesaretle burada olmaya devam edeceğiz. Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için."

'ARTIK BURADA HUKUKTAN SÖZ EDİLEMEZ'

Ardından Gazeteci Sedef Kabaş'ın avukatı Doğuşcan Aydın Aygün söz aldı. Aygün, bir hukukçu olarak konuştuğu adliye önünde hukuken söylenecek söz kalmadığını belirtti ve ekledi: "Artık burada hukuktan söz edilemez. Türkiye’de yaşayan insanların seslerini yükseltmesi gerektiğini, haksızlığa 'Dur' demesi, 'Sedef Kabaş'a özgürlük' demesi gerektiğini düşünüyorum."

Daha sonra bekçiler tarafından ters kelepçe uygulanan avukat Mürsel Ünder söz alarak yaşadıklarını anlattı. "Bir avukata bunların yapılması Türkiye'de özgürlük ve güvenlik sorununun geldiği yeri gösterdi" diyen Ünder, soruşturma sürecinin mesleki dayanışma sayesinde hızlı yürütüldüğüne dikkat çekti.Ünder dayanışmayı sürdürme çağrısıyla sözlerini noktaladı. (HABER MERKEZİ)