Büyükekşi 'Rakibimiz şanslıydı', Kuntz 'kalite farkı' dedi

Milli Takım'ın Hırvatistan'a 2-0 yenilmesinin ardından TFF Başkanı Büyükekşi "Rakibimiz maalesef daha şanslıydı" dedi. Teknik Direktör Kuntz ise "Bu seviyede en büyük fark kalite" yorumu yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  A Milli Futbol Takımı, UEFA 2024 Avrupa Şampiyonası (EURO 2024) Elemeleri D Grubu ikinci maçında Bursa'da Hırvatistan'a 2-0 mağlup oldu. 

Bursa Büyükşehir Belediye Stadı'nda oynanan karşılaşmanın ardından basın toplantısı düzenleyen Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz "Skordan memnun değiliz. Taktiksel olarak belirli bir beklentimiz vardı" dedi.

"Takım çok disiplinli şekilde söylediğimiz taktiksel unsurları sahaya yansıttı. Hırvatistan çok tecrübeli bir takım olmasına rağmen onları 8-9 bariz hataya zorladık. Aynı zamanda 3-4 pozisyona da girdik ama değerlendiremedik" diyen Kuntz özetle şunları söyledi:

- Rakibimiz ilk atağında golü buldu. Bu seviyede en büyük fark kalite. Topla buluştuğunuzda ilk temasta ne yaptığınız çok önemli. Stanisic'in için golden önceki ilk temasta kendisi hazırlaması ve asistini düşünebiliriz. Bizim ise benzer durumlarda ilk temasta iyi kullanamadığımız anlar oldu, pozisyonları dezavantajlı duruma düşürdük.

- Oyundan düşmedik, oyunun içindeydik, hep zorladık. Bu seviyedeki takıma karşı başa baş mücadele edeceğimizi gösterdik. Bu hissiyatı da bundan sonraki süreçlere yansıtmamız gerekiyor. İleriye dönük bu havada futbol oynamalıyız. Topla ilk temaslarımızda ayağımızdan kaçırdığımız toplar, bunlar benim gözümde bugünkü hassas noktalardı. Kalite farkını bu olaylar gösterdi.

-Türkiye’de mevcut akademiler ve futbol eğitim sistemi yok. Türkiye’de çok fazla yetenek var ama onları geliştirecek, onları geliştirecek doğru süreci yönetecek insanlara ihtiyaç var.

BÜYÜKEKŞİ: İDDİALIYIZ

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi ise mağlubiyeti 'şans'a bağladı. 

EURO 2024'e katılma konusunda iddialı olduklarını söyleyen Büyükekşi şöyle konuştu: "Bu güzel günde galip gelmek istiyorduk ama rakibimiz maalesef daha şanslıydı. 9 gol pozisyonuna girdik ama maalesef hiçbirini gole çeviremedik. Rakibimiz 5 gol pozisyonuna girdi, 2 bireysel hatadan gol attılar. Dünya dördüncüsü, Dünya üçüncüsü olan geçen dünya şampiyonasında dördüncü, bu son yapılanda dünya ikincisi olan ve FİFA sıralamasında 7. olan bir takıma karşı kaybettik. İnşallah bundan sonraki grup maçlarımızda rakiplerimizi yenerek yolumuza devam etmek istiyoruz. Bu mübarek ramazan günde Türk milletimize özellikle bir galibiyet armağan etmek istiyorduk ama olmadı. Özür diliyoruz halkımızdan. İnşallah bundan sonraki maçlarda yolumuza devam edeceğiz."

Maçın son bölümünde tribünlerden federasyonu istifaya davet eden tezahüratlarla ilgili soru üzerine Büyükekşi, şunları söyledi: "Geçtiğimiz günlerde Amedspor'la Bursaspor talihsiz bir maç yaptı. Sahaya çok büyük bir müdahale olduğunu, gerek sahaya atılan patlayıcı torpiller, gerek su şişeleri. Profesyonel Futbolcu Disiplin Kurulu 9 maç ceza verdi. Daha sonra bu 7'ye düştü. Biliyorsunuz bunlar bağımsız kurullar. Federasyonun bu konuda herhangi bir müdahale etmesi söz konusu değil. Bütün cezalar da aynı şekilde. Onun için seyircileri biz her zaman bu konuda mazur görüyoruz. Çünkü bizim hedefimiz takımların fair play içerisinde maç yapmaları. Biz hep şunu söylüyoruz; spor dostluk, barış ve kardeşliktir. Bütün seyircilerimizle, tüm Türkiye'deki seyircilerimizle bu kurala riayet etmesini istiyoruz. Sahaya müdahale edip, yabancı cisimler atılması son derece yanlış. Seyircilerimizin bu konudaki yaptıkları özellikle hareketleri doğru bulmuyoruz. Bursa çok önemli bir şehrimiz. İnşallah bundan sonraki maçlarda uyum sağlarlar. Bu tüm Türkiye'deki takımlar için de geçerli. Tüm kurallara uymazsa disiplin cezaları aynı şekilde devam edecek." (HABER MERKEZİ)