Büyükçekmece'de yavru ayı havadan ve karadan arandı

İstanbul Büyükçekmece’de geçen günlerde görüntülenen yavru boz ayıyı arama çalışmaları devam ediyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükçekmece’de geçen hafta görüntülenen yavru boz ayıyı arama çalışmaları sürüyor.

Büyükçekmece Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Veteriner Şefliği ve Zabıta Müdürlüğü ekipleri, boz ayının görüntülendiği Kemerdere Vadisi’nin eteklerindeki arazide kapsamlı bir arama tarama gerçekleştirdi. Aramalarda drone'lar da kullanıldı. 


VATANDAŞLARDAN GELEN İHBARLAR DEĞERLENDİRİLİYOR 

Veteriner Şefliği ekiplerinin hava basınçlı enjektör tüfekleri ile katıldığı arama çalışmaları saatlerce sürerken yavru ayıya ait herhangi bir ize rastlanmadı. Bölgede yaşayan vatandaşların tedirginliğini gidermek ve yavru ayıyı zarar görmeden yakalayarak sosyal yaşam alanına geri döndürebimek için çalışmalarını sürdüren belediye ekipleri, vatandaşlardan gelen ihbarlar doğrultusunda da arama yapıyor.

"GÖREN OLURSA HEMEN BELEDİYEYİ ARASIN"

Yapılan çalışmalar hakkında bir açıklama yapan Büyükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Kazancı şunları söyledi;

“Yaklaşık 1 hafta önce bölgemizde vatandaşlarımızın görüntüsünü aldığı yaklaşık 6 – 7 aylık bir ayı yavrusu televizyon ekranlarına yansıdı. Bize de bunun bilgisi verildi. 1 haftadır zaten bölgede bir çalışma yapıyoruz. Doğal Yaşam Derneği’ne de haber verdik. Bu bölgede biraz önce zabıta ekiplerimizle, veterinerlik ekiplerimizle bölgede bir tarama yaptık fakat bu taramada tabii ayı yavrusunu bulmamız mümkün değil. Zaten doğal yaşam alanı değil burası ayının fakat nasıl bu bölgeye geldiyse, yani tahminlerimize göre doğal yaşam alanından alınıp bu bölgeye bırakılmış olabilir. Her gün ayının bulunmasıyla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Vatandaşlarımızın korkacağı bir şey yok. Sadece ayı görüldüğünde o anda belediyemizin telefon numaralarıyla irtibata geçerlerse 444 0 340 numaralı telefonu ararlarsa ekiplerimiz hemen bölgeye intikal edip ayının yakalanması için gerekli çalışmaları yapacaktır. Dün yine aynı bölgede görüldü diye bir haber var ama görüntü yok. Daha önceki görüntü gibi herhangi bir görüntü yok sadece telefonla bir ihbar geldi. Tahmin ediyoruz ayı yavrusu bölgede aç kaldığında daha böyle yaşam alanına yakın yerlere çünkü arı kovanları vardı görüldüğü bölgede beslenme ihtiyacını karşılamak için gelmiş olabilir. Bir de bölgede meyvelikler de var. Oralardan da yaşamını idame ettiriyordu. Tahmin ediyorum kapanları kurduktan sonra en kısa sürede yakalayıp Doğal Yaşam Derneği’ne ve doğal yaşam alanına bırakılmasını sağlayacağız.” (ANKA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR