Bulgaristan'da yakalanan Levent Göktaş mahkemeye çıkarıldı

Hablemitoğlu suikastı soruşturmasında hakkında yakalama kararı çıkarılınca yurtdışına kaçan Levent Göktaş, yakalandığı Bulgaristan'da ilk kez mahkemeye çıkarıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastının firari zanlısı emekli albay Mustafa Levent Göktaş, geçen hafta Bulgaristan'ın Svilengrad kentinde yakalandı. Savcılığın hakkında 72 saatlik gözaltı kararı verdiği Göktaş, bugün Haskova İl Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı.

DHA'nın haberine göre savcılık, elleri kelepçeli olarak duruşmaya çıkarılan Levent Göktaş'ın 40 gün süreyle tutuklu kalmasını talep etti. 

Göktaş'ı savunan Bulgar avukat İvan İvanov, müvekkilinin “siyasi suçlu olarak arandığını” ve bu nedenle kaçak yollardan Bulgaristan’a giriş yaptığını anlattı.

Haskova İl Mahkemesi'nin, savcılığın gözaltı talebiyle ilgili kararını daha sonra açıklayacağı duyuruldu.

Avukat İvanov, duruşma öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada ise müvekkilinin yasa dışı olarak Bulgaristan'a girmekle suçlandığını belirtti. Firari zanlı Göktaş'ın yeşil pasaportu bulunduğunu ve AB ülkelerine vizesiz girme hakkı olduğunu söyleyen İvanov, "Arandığı için Bulgaristan'a yasadışı yollardan girmiş. Türkiye'deki haklarını Bulgaristan'dan aramayı düşünmüş" dedi.

Adalet Bakanlığı da Levent Göktaş hakkında savcılığın hazırladığı 'iade talepnamesi'ni Bulgaristan'a gönderilmek üzere Dışişleri'ne iletmişti. (HABER MERKEZİ)