Bulgaristan: Seçimlerin galibi Başbakan Borissov

Bulgaristan'da dün yapılan milletvekilli seçimlerinin galibi Başbakan Boyko Borissov oldu. Yüzde 25 oy alan Borissov'u zorlu koalisyon müzakereleri bekliyor.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bulgaristan’ın muhafazakâr Başbakanı Boyko Borissov, dün yapılan genel seçimlerden birinci çıkarken protesto oyları beklendiğinden daha fazla oldu.

Oy verme işleminin sona ermesinden sonra yapılan sandık başı yoklamalarına göre, 2009’dan bu yana iktidarda olan Borissov’un partisi Gerb, oyların yaklaşık yüzde 25’ini aldı. Gerb, ilk sırada yer alsa da halkın artan memnuniyetsizliği ve yolsuzluk iddialarının ayyuka çıkması nedeniyle 2017’deki seçimlere kıyasla 9 puan kayba uğradı. 

Televizyon sunucusu ve hükümeti sert söylemle eleştiren Slavi Trifanov’un yeni popülist partisi, yüzde 15-17 oy oranı olan Sosyalistlerle başa baş durumda.

Yaz aylarında sokağa dökülenlerin başında bulunan sağcı “Demokratik Bulgaristan” partisinin yüzde 9, solcu “Ayağa Kalkın! Mafya Dışarı” partisinin de yüzde 5 oyla Parlamentoya girmesi bekleniyor.

Çoğu zaman iktidarı belirleyen parti konumundaki Bulgaristan'da yaşayan Türklerin Haklar ve Özgürlükler Hareketi'nin de yüzde 10 dolayında oy alması öngörülüyor.

Seçim öncesinde koalisyon hükûmetinde bulunan milliyetçi VMRO, yüzde 4,6 oy oranı ile güç kaybına uğradı.

61 yaşındaki Başbakan Borissov, sonuç olarak seçimlerden birinci çıkmayı başardı, ancak koalisyon hükümeti kurma müzakerelerinin zorlu olması bekleniyor.

Kesin sonuçların perşembe günü belli olması bekleniyor. (AjansBizim)